Případ údajného zneužívání rumunských dělníků prověří kriminalisté z ÚOOZ

Plzeň – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začal vyšetřovat případ údajného zneužívání rumunských dělníků. Zhruba dvě stovky se totiž minulý týden vzbouřily v Plzni, když si stěžovaly na nelidské podmínky v práci i na ubytovně. V sobotu v noci je pak město nechalo odvézt zpátky do Rumunska. „Mohu pouze potvrdit, že jsme věc převzali, pracujeme na ní. V tuto chvíli nebudeme podávat žádné další informace,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Agentura Delta Squash, která dělníkům zaměstnání zprostředkovala, se brání nařčením z otrokářství a vykořisťování. Platy prý dostávali a bydlení měli dobré.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu by se měl zabývat prověřováním okolností zaměstnávání rumunských dělníků, policistům v Plzni by mělo zůstat šetření případu páteční potyčky mezi cizinci, která celý případ odstartovala. V souvislosti s ní už policie obvinila čtveřici lidí z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu o ublížení na zdraví. Soudci ale v pondělí všechny zadržené propustili, přijali od nich písemný slib a nad třemi určili dohled probačního úředníka.

Rumunští dělníci přijeli do Čech s vidinou měsíčního výdělku až 750 eur (18 500 korun), prý ale dostávali jen 500 korun týdně. V Plzni pracovali asi tři měsíce, když si ale stěžovali na špatné podmínky, tak jim prý vyhrožovala ochranka. Cizincům také vadilo špatné ubytování - prý na třicet lidí připadala jedna sprcha. Správkyně ubytovny ale tvrdí, že zázemí odpovídá klasickým dělnickým ubytovnám.

Agentura: Někdo si vydělal i sedmnáct tisíc korun

Případ vyvrcholil v pátek, kdy se zhruba 200 Rumunů po incidentu ve firmě shromáždilo na policejním ředitelství. Magistrát pak ve spolupráci s policií a humanitárními organizacemi v noci na neděli vypravil autobusy, které je odvezly do Rumunska. Koordinátor personální agentury Delta Sqash Štefan Tarbai ale tvrdí, že vzpouru Rumunů motivovalo přání odjet domů, ne otřesné podmínky u agentury. Podle něj platy dostávali podle toho, jak pracovali. Někdo si vydělal šest tisíc, někdo ale třeba patnáct i sedmnáct tisíc korun. Jednatel firmy Delta Squash Daniel Gejdoš rovněž všechna tvrzení dělníků popírá. Podle něj měli slušné bydlení, pracovní smlouvy a možnost svobodného odchodu.

Naopak právě Rumuni začali na pracovišti krást a zařízení ubytovny demolovat, tvrdí Gejdoš. Ochranka je prý rovněž nehlídala. „Nikdo nebyl přemlouván a už vůbec mu nebylo vyhrožováno, aby v práci pokračoval. Naopak docházelo k jevům zcela opačným, kdy když byla s některými ukončena dohoda pro opilost, krádeže a rvačky, tak sami naléhavě žádali o obnovení dohody, čemuž společnost vyšla vstříc,“ tvrdí se v prohlášení agentury. Právě při dalším pokusu o krádež prý došlo k incidentu ve firmě. Podle Gejdoše se cizinci snažili dostat domů, protože jejich práce tu měla brzo skončit. „Byla pro ně práce ještě tak na dva týdny, pak by mohlo dostat zaměstnání maximálně tak 30 lidí,“ dodal.

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže včera odhadoval, že vyšetřování může trvat týdny až měsíce, než policie získá dostatek informací k tomu, aby rozhodla o případném zahájení trestního stíhání, nebo o odložení celé věci. Některé úkony a výslechy už provedli policisté o víkendu. Pokud by potřebovali doplnit například výpovědi od Rumunů, kteří už odcestovali domů, existuje i institut právní pomoci.


Poslanci dnes schválili novelu zákona o pobytu cizinců, která stanoví povinnost zaměstnavatele hradit náklady spojené s vyhoštěním cizince, pokud po skončení platnosti pobytu nevycestoval z ČR, případně uhradit náklady spojené se zdravotní péčí o cizince, kterého propustil před skončením platnosti pracovního povolení.

V této ubytovně bydleli rumunští dělníci.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24