Výměna řidičáků je v plném proudu, čeká se na půl milionu lidí

Praha – S koncem roku přestane platit řidičský průkaz půl milionu lidí. Opět na to uprozornily ministerstvo dopravy a policie. Řidiči, kteří chtějí jezdit i po Silvestru, by si měli pospíšit. Úřady jsou totiž pomalé a těm, kteří o nový řidičský průkaz požádají třeba až v polovině prosince, nejspíš nestihnou do 31. prosince vyhovět. Kdo by přitom vyjel s propadlým řidičským průkazem a byl při tom přistižen policií, dostal by dvoutisícovou pokutu.

Řidičské průkazy vydané mezi lety 1996 a 2000 se bezplatně vyměňují už čtyři roky. Z 1,4 milionu vydaných dokladů jich ale stále je v oběhu více než třetina. Ačkoli ne všichni chtějí nadále řídit, úřady se obávají dlouhých front a záplavy práce před koncem roku. Už nyní se tvoří dlouhé fronty na pražském magistrátu, na nový průkaz se čeká skoro dvě hodiny. Úřad očekává ještě 60 tisíc zájemců o nový doklad. Hodně dosud nevyměněných řidičáků je podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka také v Karlovarském a Plzeňském kraji.

"Máme otevřeno pondělí až čtvrtek od 7 do 20. Určitě budeme muset otevřít dva pátky a dvě soboty," říká Josef Michalík z pražského magistrátu.

I když má tiskárna cenin na výrobu průkazů 20 dnů, úřadům je zatím dodává v kratší době, zhruba do týdne. Spoléhat se na rychlé vyřízení ale úředníci nedoporučují a nabádají řidiče, aby o nový průkaz požádali nejpozději na začátku prosince.

Už teď je některým úřadům – například jihlavskému – jasné, že nestihne včas ani přijmout všechny žádosti. „Potřebovali bychom, aby jich chodilo 250 každý den, avšak kapacita našeho úřadu je pouze 150 lidí za den,“ upozornil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Ministerstvo dopravy proto odhaduje, že starý a nadále neplatný řidičák bude mít 1. ledna příštího roku v kapse až čtvrt milionu řidičů.