Rodičům Aničky se ozvalo několik lidí, policie se vrátila do terénu

Praha - Na výzvu rodičů Anny Janatkové, kteří v úterý odpoledne nabídli 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za zmizením dívky, zareagovalo několik lidí. Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová řekla, že rodina na zveřejněné telefonní číslo přijala několik telefonátů, konkrétnější ale být nechtěla. Stovky kriminalistů a policistů se dnes opět vrátily do terénu. Pátrají severně od Troji, v Drahaňském údolí, v Bohnicích, ale i v Klecanech a katastru obce Zdiby. Dívka se pohřešuje už skoro měsíc, naposledy byla spatřena právě v Troji. Pátrání potrvá do večera, pokračovat bude zřejmě i zítra.

Policie dosud prověřila přes 1 200 poznatků. „Zatím ale žádný nevedl k záchraně Aničky. Jako rodiče nechceme jen čekat. Proto dáváme novou výzvu. Tomu, kdo zachrání a vrátí nám Aničku, vyplatíme odměnu 3,5 milionu Kč. Stejnou odměnu předáme tomu, kdo poskytne konkrétní a spolehlivé informace vedoucí k osobě, která stojí za zmizením naší Aničky,“ stojí ve výzvě rodičů. Dívčin otec Miloš Janatka v minulosti nabídl případným únoscům za propuštění dívky stejnou částku, na jeho výzvu ale nikdo nezareagoval.

Rodiče tentokrát v textu výzvy dodali, že by mělo jít o nové a zcela konkrétní informace. Zároveň požádali o pochopení senzibily, aby odložili svá podání nebo je předávali na linku 158. Policejní mluvčí dnes potvrdila, že velkou část dosud prověřovaných poznatků tvořily telefonáty od psychotroniků nebo senzibilů.

V terénu je dnes 500 policistů

Policisté a kriminalisté dnes opět pátrají v terénu. Do akce je zapojena speciální pořádková jednotka, strážníci i policisté z Prahy-venkov, psovodi i dobrovolní hasiči. Doposud se velké policejní akce soustředily především na oblast Troji a její bezprostřední okolí. Do Zdib se ale policisté vydávají pravidelně každý rok - v tamní chatové oblasti policie pátrá po lidech, kteří nenastoupili k výkonu trestu, nebo po věcech pocházejících z trestné činnosti. V rámci této akce se policisté zaměřují i na stopy, které by případ Aničky mohly pomoci objasnit. V katastru obce je na tři a půl tisíce chat, z toho 800 opuštěných. Když tu policisté pátrali naposled, zadrželi šest lidí, kteří se vyhýbali nástupu do vězení nebo byl na ně vydán zatykač.

/*json*/{"map":{"lat":50.142145942534,"lng":14.46418762207,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.167903,"lng":14.451311,"type":"34","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Pražská policie v souvislosti se zmizením dívky stíhá jedenačtyřicetiletého muže, kriminalisté jej koncem října obvinili z trestného činu zbavení osobní svobody. Muž je vyšetřován na svobodě, soud neakceptoval návrh na uvalení vazby. Podle dřívějších informací policistů se k činu nepřiznal, kriminalisté proti němu mají jen nepřímé důkazy.


Devítiletá dívka zmizela 13. října v pražské Troji. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od jejího ztracení pátraly po holčičce každý den desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím, později se v prohledávané oblasti nalezly klíče, které děvčeti údajně také patřily.