Brno povede ODS a ČSSD, do čela Budějovic se asi vrátí Thoma

Brno / České Budějovice - Občanští a sociální demokraté dnes v Brně podepsali koaliční smlouvu. V programu slibují třeba zveřejňovat veřejné zakázky na internetu. Strany už se dříve dohodly, že primátorem zůstane Roman Onderka (ČSSD). ODS jako druhý koaliční partner získá většinu v radě. V Českých Budějovicích bude s největší pravděpodobností vládnout koalice vítězného hnutí Občané pro Budějovice, TOP 09 a ČSSD. Do křesla primátora se asi vrátí Juraj Thoma. Olomouckým primátorem zůstává lídr ODS Martin Novotný, který vedl město v uplynulém volebním období. Stejně je na tom Jihlava, kterou dál povede dosavadní primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Kontroverzního bývalého starostu Prahy 5 Milana Jančíka nahradí ve funkci Radek Klíma z vítězné TOP 09. ODS skončí na radnici v opozici.

Strany se na rozdělení postů v Brně dohodly už před několika dny. V koaliční smlouvě chtěly doladit program. Rozcházely se například v názoru, kam umístit víceúčelovou halu s ledovou plochou. Onderka prosazoval její stavbu na západě Brna, zamýšlel spolupracovat se soukromým investorem, který by v objektu provozoval nákupní centrum, a radnici tak snížil náklady na stavbu i provoz. Občanští demokraté prosazovali tradiční lokalitu za Lužánkami u fotbalového stadionu. Podle podepsané smlouvy uspěli oni. Strany se zavázaly usilovat o vybudování fotbalového stadionu a výstavbu multifunkční arény nejen pro hokej za Lužánkami. 

V Českých Budějovicích bude s největší pravděpodobností vládnout koalice vítězného hnutí Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a ČSSD. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 31 křesel. V opozici zůstane ODS a KSČM. Do křesla primátora se asi vrátí Juraj Thoma (OPB). Uzavření koalice dal dnes zelenou městský výbor ČSSD.

Primátorem Olomouce bude dál lídr ODS Martin Novotný. Rozhodlo o tom dnes na svém ustavujícím zasedání nové zastupitelstvo. Do rady města zvolilo celkem pět zástupců ODS, čtyři představitele TOP 09 a dva lidovce. Zástupci vítězné ČSSD skončili v opozici. Ve funkcích náměstků budou pokračovat Martin Major a Jan Holpuch (oba ODS) a Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Novými náměstky jsou Ivo Vlach a Eva Machová (oba TOP 09).

Novou primátorkou Pardubic bude dosavadní náměstkyně Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice. Ve funkci vystřídá Jaroslava Demla (ODS). Na radnici povede koalici složenou ze Sdružení pro Pardubice, ČSSD, sdružení Pardubáci a TOP 09. ODS, která městu vládla 16 let, skončila v opozici spolu s KSČM. Primátorem Jihlavy se stal Jaroslav Vymazal (ODS). Město povede druhé funkční období. Radnici bude vládnout koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Ve vedení doplňují Vymazala tři náměstci z ČSSD - Rudolf Chloupek, Petr Pospíchal a František Zelníček. Čtvrtým je lidovec Josef Kodet. Starostou Náchoda bude sociální demokrat Jan Birke. Prvním místostarostou je Tomáš Šubert z kandidátky Sdružení Svobodní, druhou místostarostkou Drahomíra Benešová z TOP 09.

Divíšek rezignoval na post primátora Hradce, město vede Malíř

Dosavadní primátor Hradce Králové Otakar Divíšek (ODS) dnes rezignoval na svou funkci. Město do zvolení nového vedení bude řídit náměstek Josef Malíř (VPM). „Divíšek tento krok učinil s ohledem na povinnosti vůči svému novému zaměstnavateli,“ uvedla mluvčí radnice Markéta Baldrychová. Divíšek, který byl primátorem od roku 2004, nastoupil do funkce ředitele hradecké krajské agentury pro zemědělství a venkov.

Starosty už si zastupitelé zvolili i v Praze 22 (Uhříněvsi) a pražském Suchdole. Na obou radnicích budou pokračovat ti, kteří na postech působili i v minulém volebním období. V Praze 22 Milan Coller z ODS, v Suchdole Petr Hejl ze Sdružení občanů Suchdola (SOS). V Praze 3 podepsala koaliční smlouvu vítězná TOP 09 s ODS. Koalice bude mít ve 32členném zastupitelstvu 20 křesel. V opozici zůstanou ČSSD, KSČM a také sdružení nezávislých kandidátů, KDU-ČSL a SZ, které kandidovalo pod názvem Žižkov (nejen) sobě. V Praze 5 bude vládnout koalice TOP 09, ČSSD a VV. Strany dnes vpodvečer podepsaly memorandum o spolupráci, v pondělí podepíšou koaliční smlouvu. Starostou by měl být Radek Klíma z vítězné TOP 09.