Kdo povede ČSSD? Paroubek zlomil hůl nad Sobotkou i Haškem

Praha - Expředseda ČSSD Jiří Paroubek po přečtení programových vizí kandidátů na křeslo šéfa sociální demokracie, nynějšího úřadujícího předsedy strany Bohuslava Sobotky a jihomoravského hejtmana Michala Haška, nedává naději na úspěch ani jednomu z nich. „Po přečtení obou materiálů nabývám stále většího dojmu, že má dobrou šanci se uplatnit v soutěži o předsedu ČSSD ještě někdo třetí,“ uvedl ve svém článku na internetu.

Lépe Paroubek hodnotí Sobotkovu vizi, které sice leccos vytýká, ale považuje ji alespoň za podklad k diskusi. Haškův materiál není podle něj ani na této úrovni a doporučuje mu ho přepracovat. U obou postrádá zmínku o mezinárodním rozměru sociálnědemokratické politiky.

Sobotkovi Paroubek vyčetl, že chce bojovat s korupcí a hovoří o amorálnosti koalice ČSSD a ODS v Praze, zatímco ponechal na volební kandidátce kontroverzního hejtmana Jaroslava Palase. Haškovi vytkl, že má pod svým materiálem o nové sociální demokracii podepsané „staré matadory“, například místopředsedu Zdeňka Škromacha a hejtmana Palase. Uvedl také, že silné reakce odborů vyvolalo Haškovo přitakání „pravicovým mýtům o neudržitelnosti sociálního státu“.

Paroubek se o jiných kandidátech na předsedu nezmiňuje. Dnes se objevila dvě další jména: místopředseda Lubomír Zaorálek a exministr vnitra Martin Pecina. Nad Zaorálkovými ambicemi Paroubek na dotaz novinářů jen krčil rameny.

Jasno bude v březnu

O lídrovi ČSSD se bude rozhodovat příští rok v březnu. Svůj úmysl kandidovat na předsedu strany již oznámil současný šéf Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba již mají i své nominace. Sobotka získal o víkendu ve Středočeském kraji hned dvě od okresní organizace v Berouně a na Praze-východ. Hašek dostal ve Středočeském kraji podporu od kutnohorské okresní organizace ČSSD už před týdnem a tento víkend k ní přidal nominaci od sociálních demokratů okresu Brno-venkov.

O víkendu zasedl ústřední výkonný výbor ČSSD. Nepodařilo se na něm prosadit návrh, aby nové vedení strany bylo zvoleno všemi členy strany. Předseda tedy bude zvolen jen delegáty stranického sjezdu. Ten proběhne 18. a 19. března v Brně.