Vedení TOP 09 má indicie o dohodě mezi ODS a ČSSD

Praha - Podle vyjednavačů TOP 09 se pravděpodobnost na vytvoření pražské koalice s ODS prudce snížila. Před čtvrteční schůzkou, na které mají probírat personální otázky případné koalice, vidí šance na vzájemnou spolupráci jako pětiprocentní. Vedení TOP 09 má podle předsedy klubu a jednoho z vyjednavačů Tomáše Hudečka indicie o dohodě mezi občanskými a sociálními demokraty. Šéf pražské ODS Boris Šťastný ale tvrdí, že je pravděpodobnost všech tří koalic stále stejná.

Vztahy mezi TOP 09 a ODS jsou již přes týden velmi napjaté. TOP 09, údajně pod vlivem informací o tvořící se takzvané velké koalici mezi ODS a ČSSD, proti občanským demokratům několikrát ostře vystoupila. Nejprve vyzvala premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se vložil do jednání, později pražského lídra ODS Bohuslava Svobodu nařkla ze lži. Po úterní schůzce se ale představitelé stran tvářili optimisticky a podle Svobody prý šance na vytvoření koalice stouply.

Vyjednavači TOP 09 ale optimismus mírní. „Jsem skeptik, dávám tomu tak pětiprocentní šanci,“ řekl dnes serveru iDnes.cz předseda pražské TOP 09 František Laudát. Podobně mluví i jeho kolega z vyjednávacího týmu Hudeček: „Podle všech indicií vše nasvědčuje tomu, že pravděpodobnost koalice je asi pětiprocentní.“

Šťastný: Já to tak dramaticky nevidím

Šťastnýto ale podle svých slov tak dramaticky nevidí. Všechny varianty stále považuje za stejně pravděpodobné. Hudeček dodal, že dokud není podepsána smlouva, stále určitá naděje na spolupráci pravicových stran existuje. „Naše nabídka stále platí,“ zdůraznil. Pokud ale ODS do konce týdne jasně neřekne, zda chce, či nechce s TOP 09 spolupracovat, strana předá nabídku sociální demokracii. „Bude velkorysá,“ dodal.

Laudát dnes také připravil analýzu vztahů mezi TOP 09 a ODS v pražských městských částech. Občanští demokraté totiž podle něj TOP 09 obvinili, že „na deseti z 15 radnic“ nabídli za vzájemnou spolupráci posty starostů sociální demokracii. V dokumentu strana tvrdí, že regionální organizace dostaly doporučení, aby v Praze přednostně uzavíraly pravicové koalice. „S výjimkou oblastí, kde například ODS v minulosti působila natolik kontroverzně, že koalice není možná z důvodu porušování mravního desatera TOP 09,“ píše se v analýze. Laudát v ní dále dodává, že s postem případného starosty pro ČSSD počítala TOP 09 pouze v Praze 4, 10 a 11.

Tomáš Hudeček a Karel Březina
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24