ČT: Obecní finance přišly vniveč, investiční poradce dostal pokutu

Praha - Stát se snaží bojovat s praktikami obcí, které svěřují peníze do soukromých fondů nebo akcií. Rekordní pokutu milion a tři sta tisíc korun už úřady připsaly finančnímu poradci, který získal peníze od obce Dolní Bojanovice, ale záměr zhodnotit obecní finance mu nevyšel. Případ, na který před rokem upozornila Česká televize, vyšetřuje i policie.

Starosta a zastupitelé Dolních Bojanovic svěřili milion amerických dolarů (18 milionů korun) investičnímu poradci, nakonec ale až po zásahu centrální banky přišli nejméně o dva miliony. Zodpovědnost za svěřený kapitál ležela na investičním poradci Janu Wernerovi, ten tehdy pracoval pod hlavičkou firmy Capital Partners. Cenné papíry se pak radnice rozhodla neprodat, i když už bylo jasné, že jejich hodnota rychle padá. „Šlo o prostředky, kterými jsme chtěli kofinancovat evropské projekty v dalším období,“ dodává starosta Vlastimil Jansa (nestr. za TOP 09).

Česká národní banka uložila Janu Wernerovi pokutu milion tři sta tisíc za to, že poskytoval v rozporu se zákonem investiční službu. Podle principů ČNB ztratil Werner jednu z klíčových vlastností, a sice důvěryhodnost, proto navíc stejné finanční zprostředkovatelské služby nesmí poskytovat po dobu deseti let. Reakci Wernera, kterého čerstvě začala vyšetřovat i hospodářská kriminální služba, se České televizi nepodařilo sehnat.

V souvislosti s bojanovickým případem vyzývá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) obecní správy, aby s penězi neriskovaly. V případě neúspěchu při nakládání s financemi by podle něj měli napříště nést starostové trestní odpovědnost. „Správce veřejných prostředků je povinen s nimi hospodařit s péčí řádného hospodáře. Samozřejmě nese starosta odpovědnost pracovní, nese odpovědnost hmotnou, může nést i odpovědnost trestní,“ zdůraznil pro ČT Kalousek. S mizením peněz z obecní kasy při riskantních finančních operacích mají některé obce i horší zkušenosti. Třeba Litoměřice před lety přišly při stomilionové investici do fondu Pioneer minimálně o 60 milionů korun.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1743/174285.jpg
  • Miroslav Kalousek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2092/209117.jpg