Historickým domům v centru Prahy hrozí demolice

Praha – Demoliční plán hlavního města Prahy, jenž určuje, které stavby by měly být v hlavním městě zbourány, vzbuzuje velké kontroverze. Jedná se například o dům na rohu pražské Opletalovy ulice a Václavského náměstí – jeho demolice se zvlášť nezamlouvá Klubu Za starou Prahu. Na místě původního domu má stát devítipodlažní budova s nárožní dominantou. Hlavnímu městu totiž docházejí právě ke stavbě nových budov volná místa. Klub Za starou Prahu vyzval ředitele odboru památkové péče Jana Kněžínka k rezignaci. Chce také, aby magistrát svoje rozhodnutí přehodnotil.

Plány s domem s popisným číslem 1601 byly zveřejněny ještě před komunálními volbami, tedy za původního vedení pražského magistrátu. Na něm teď probíhají povolební vyjednávání, zatím se neví, jak se k případnému zbourání budovy postaví vedení nové. „My dům shledáváme velice hodnotným, je to fasáda ve stylu art deco z dvacátých let,“ upozorňuje předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Dům je přestavěný z roku 1880. Fasáda působí elegantně a nárožní arkýře či římsa mají podle Bečkové vysokou cenu. Zbourání domu se přesto chystá. K záležitosti existuje závazné stanovisko magistrátu vydané v letošním červnu. „Jedná se o demolici nároží. Budoucí objekt má obsahovat parcely i vedlejšího domu plus kousek dvorních traktů hotelu Jalta,“ podotkla Bečková. O autorovi budovy nejsou informace. „Víme pouze, že investorem byla firma Havel,“ řekl architekt Miloslav Čejka.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Kateřina Bečková, Hnutí Za starou Prahu:

„Nebráníme se novému modernímu domu na prázdné parcele. Takové domy oceňujeme. Ale aby se kvůli tomu bouraly historické domy na území památkové rezervace, to si myslíme, že je špatně.“

Dům by měla podle všeho nahradit devítipodlažní budova. „Václavské náměstí nepotřebuje další věž. Dům je krásný a měl by zůstat. Zdravé stromy se rovněž nekácejí,“ podotkla Bečková. Problémem podle ní je, že v Praze došly stavební parcely. Investoři si tak místo musejí vytvořit. Demolici domu jednoznačně vyloučil i Národní památkový ústav. Rozhodnutí magistrátu tak nemá oporu v názoru instituce, která garantuje památkovou péči v Praze. Město teď tvrdí, že od projektu devítipatrového objektu upustilo - prý je ve hře projekt, který počítá s nižším polyfunkčním domem. „Ty studie se předkládaly jak expertům, tak Národnímu ústavu a nakonec jsme se dohodli na přijatelné studii, tzn. výšková zástavba taková, jaká je výška okolních objektů,“ řekl k tomu Kněžínek.


Klub Za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje nepřetržitě ochraně památek v Praze. V současné době čítá přes 1 000 členů. V jeho čele stojí domácí rada, složená převážně z historiků umění, architektů a urbanistů. Klub Za starou Prahu tak představuje spojení kulturní veřejnosti laické a odborné, kterou dohromady spojuje hlavní zájem, kterým je zachování jedinečného kulturního bohatství Prahy.

Dům určený k demolici
Dům určený k demolici