V Kolovratech se na stavbě domu zřítily balkony, zranily dva dělníky

Praha – Při výstavbě bytového domu v pražských Kolovratech se zřítily dva balkony. V sutinách zůstala dvojice ukrajinských dělníků, které zachranáři převezli s těžkými zraněními do nemocnice. Podle původních informací měl pod troskami jeden dělník zahynout, to se ale naštěstí nepotvrdilo. Panely posledního balkonu se totiž vzpříčily a dělníky tak nezavalily úplně. Na místě zasahovali hasiči i policie.

„Utrpěli vážná vícečetná poranění dolních končetin a byli po následné péči převezeni do Vinohradské nemocnice,“ uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Svědkové nehody tvrdí, že nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo k nehodě dojít. Najedou slyšeli ránu a pak už jen viděli, jak v sutinách zůstali dva lidé.

Podle prvních zjištění policie by mohlo jít o pochybení v technologických postupech při stavbě. Vyšetřovatel totiž na místě zjistil, že jeden balkon váží až dvě tuny. Každý z nich však držely jen dva pruty, vzdálené čtyři metry od sebe. „Normálně to má být po 15 cm. Takže skutečně ty desky tam nemohly vydržet ani náhodou,“ poznamenal statik Petr Macháň.

/*json*/{"map":{"lat":50.034650543316,"lng":14.538345336914,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.010386718744,"lng":14.626235961914,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie zatím případ šetří jako ublížení na zdraví z nedbalosti, potvrdit to ale musí statik. Vyšetřovatelé ovšem budou kontrolovat i okolní domy, které už jsou hotové a obydlené. Pokud by se stejné riziko potvrdilo i tam, tak policie rozšíří šetření i o trestný čin obecného ohrožení. Vyjádření stavební firmy ani developera se ČT sehnat nepodařilo.


Podobné neštěstí se v Praze stalo v říjnu loňského roku, kdy se náhle zřítil jeden z domů v pražské Soukenické ulici. V troskách zahynuli čtyři zahraniční dělníci. Podle radnice Prahy 1 se tak stalo v důsledku nepovolených stavebních prací.