Řada měst má po dnešku nová vedení

Praha - Primátorem Ústí nad Labem dnes zastupitelé na ustavujícím zasedání zvolili sociálního demokrata Víta Mandíka. Město povede koalice ČSSD, ODS a Sdružení zdraví sportu prosperity, která má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 25 hlasů. Most pak povede Vlastimil Vozka ze sdružení Mostečané Mostu (SMM), i jeho dnes mosteční zastupitelé zvolili primátorem. V Praze 12 se na koalici dohodla vítězná TOP 09 s ODS a VV. Koaliční smlouvu podepíšou příští týden. V Plzni už smlouvu podepsali, městu bude čtyři roky vládnout velká koalice ODS a ČSSD. Starostkou Vsetína byla dnes zvolena Iveta Táborská (ODS), Prahu 3 povede rovněž žena, Vladislava Hujová z TOP 09.

V Ústí nad Labem v posledních letech vládla koalice ODS a ČSSD. Dosavadní primátor Jan Kubata (ODS) se stal náměstkem ministra spravedlnosti. Sociální demokraté mají v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů, ODS o dva méně. Po pěti mandátech mají komunisté, TOP 09 a Sdružení zdraví sportu prosperity. Dva zastupitele má hnutí Severočeši.cz.

Primátorem Mostu se stal Vlastimil Vozka ze sdružení Mostečané Mostu. Vozka město vedl i v předchozím volebním období. Jeho sdružení má v zastupitelstvu většinu hlasů, ve vedení radnice však budou kromě jeho představitelů i zástupci ODS a ČSSD.

Video Situace v Ústí nad Labem
video

Situace v Ústí nad Labem

Prahu 12 povede koalice složená z vítězné TOP 09, ODS a VV. Koaliční smlouvu podepíšou příští týden. Starostou by měl být Petr Prchal z TOP 09. V opozici skončí ČSSD, koalice Změna pro Prahu 12 a KSČM. Na radnici dosud vládla ODS s podporou SNK ED. Podle Prchala se strany ještě domlouvají na personálním obsazení radnice. Koalice bude mít v 35členném zastupitelstvu 19 mandátů. V této městské  části dosud nebylo svoláno ustavující zastupitelstvo, výsledek voleb totiž napadla stížnost u soudu.

Volební lídři ODS a ČSSD v Plzni Martin Baxa a Eva Herinková dnes podepsali koaliční smlouvu. Dvě nejsilnější strany v zastupitelstvu se dohodly na velké koalici, jež jim zajistí v sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu 28 hlasů. K hlavním prioritám města bude v následujících čtyřech letech patřit naplnění vítězného projektu Plzně na Evropské hlavní město kultury (EHMK) v roce 2015. Dalšími prioritami bude řešení problematické dopravní situace, důraz na rozvoj, bezpečnost, čistotu a životní prostředí města.

Starostkou Vsetína byla dnes zvolena Iveta Táborská ODS. Koalici na radnici utvořily vítězná ODS, KDU-ČSL, ČSSD a TOP 09. Desítky občanů nejen Vsetína dnes na jednání demonstrovaly na podporu lidoveckého senátora a zastupitele Vsetína Jiřího Čunka. Bývalý lidovecký starosta ve Vsetíně získal nejvíce preferenčních hlasů, do městské rady ale neusedne.

V Praze 3 si dnes také zvolili vedení, starostkou bude následující čtyři roky Vladislava Hujová (TOP 09). Čtvrti povládne koalice ODS a TOP 09. ODS, která radnici v minulém volebním období ovládala sama, ve volbách skončila druhá. V devítičlenné radě bude mít TOP 09 pět zástupců, ODS čtyři. Koalice bude mít v 32členném zastupitelstvu 20 křesel. V opozici zůstanou ČSSD, KSČM a také sdružení nezávislých kandidátů, KDU-ČSL a SZ, které kandidovalo pod názvem Žižkov (nejen) sobě.

Starostou Litoměřic zůstává i pro další funkční období Ladislav Chlupáč (ODS). ODS v Litoměřicích volby vyhrála a z 27 míst v zastupitelstvu obsadila rovných deset mandátů, druhá ČSSD obsadila šest křesel, třetí komunisté čtyři. Po dvou mandátech má Strana zelených, Věci veřejné a TOP 09, jednoho zastupitele lidovci. Velení na radnici přebírá na příští čtyři roky koalice ODS, ČSSD a Strany zelených.

Starostou jediného libereckého obvodu Vratislavice nad Nisou byl znovu zvolen Lukáš Pohanka. Pohanka vyhrál, přestože se po volbách proti jeho vítězné straně Starostové pro Liberecký kraj spojilo ve Vratislavicích hned několik subjektů v čele s ODS a hrozilo tak, že křeslo starosty neobhájí. Na svoji stranu získal jeden hlas sociálního demokrata a jeden od komunistického zastupitele. Osm hlasů z patnáctičlenného zastupitelstva stačilo k tomu, aby zbylé strany - ODS, Věci veřejné, Unie pro sport a zdraví a TOP 09 - skončily v opozici. Místostarostou se stal David Doležal z ČSSD, který starostu podpořil.

Starostou Jablonce nad Nisou se na další čtyři roky stal Petr Beitl z vítězné ODS. Povolební jednání vyústila v koalici ODS a těsně druhého Domova nad Nisou. Ve Žďáru nad Sázavou se stala starostkou Dagmar Zvěřinová, která je zároveň senátorkou za ČSSD. Zde vytvořily koalici tři ČSSD, ODS a TOP 09. Prahu 7 bude znovu vést Marek Ječmének (ODS). Koalice ODS a ČSSD bude mít v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 14 míst. V Chebu zvolilo zastupitelstvo starostou Pavla Vanouška (ČSSD) a Kroměříži povládne Daniela Hebnarová (ODS). V Praze 6 se dohodla na společném vládnutí vítězná ODS s ČSSD. Starostou by měl zůstat Tomáš Chalupa z ODS.