Moderní protinádorové léky stojí ročně víc jak dvě miliardy

Praha - Náklady na nejmodernější protinádorové léky činí v Česku ročně asi 2,2 miliardy korun. Někteří pacienti s nádory však nejsou léčeni tak, jak by měli, řekl dnes novinářům předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Pokud by byla moderní biologická léčba ordinována všem potřebným pacientům s rakovinou, činily by podle onkologů roční náklady téměř šest miliard korun. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) však i tu nejnákladnější péči dostane každý pacient, který ji potřebuje.

„V dané ekonomické situaci nemůžeme léčit všechny pacienty podle nejlepších výzkumů vědy. To ostatně nemůže žádný stát na světě,“ řekl Vorlíček a dodal, že „u některých typů nákladné léčby existuje v ČR prokazatelně podléčenost“. Moderní léčbu dostává podle onkologů například jen asi 60 procent žen s rakovinou prsu z těch, které by ji dostat mohly. U rakoviny tlustého střeva a konečníku je tato péče dostupná jen pro polovinu pacientů.

„Ubezpečujeme všechny klienty, že Všeobecná zdravotní pojišťovna proplatí potřebnou léčbu včetně té nejnáročnější každému pacientovi, který ji potřebuje nebo potřebovat bude,“ tvrdí mluvčí VZP Jiří Rod. Někteří čeští pacienti se už ale setkávají s tím, že moderní biologickou léčbu kvůli překročeným limitům pojišťoven nedostanou. Například sdružení Platforma zdravotních pojištěnců ji pro jedno dítě sehnala až v jiném kraji, 120 kilometrů od domova. Podle pojišťoven se ale nemocnice překročených limitů bát nemusí a tomu, kdo bioléčbu opravdu potřebuje, ji lékaři mají předepsat i nad rámec současných dohod, nebo hledat ve svých rezervách.

Onkologové připouštějí, že to, že všichni pacienti nejsou léčeni tak, jak by mohli, není jen nedostatkem peněz. U některých pacientů použití nejmodernější terapie nedovoluje zdravotní stav, nebo nechtějí dojíždět za léčbou do vzdáleného centra, případně lékař je tam nepošle, i když by měl.

Podle onkologů některá z 13 komplexních onkologických center v ČR dosud nepodepsala smluvní dodatky se zdravotními pojišťovnami na letošní rok. Pokud onkolog nepředepíše biologickou léčbu pacientovi, který ji potřebuje, hrozí mu trestní stíhání. Když ji předepíše, hrozí zadlužení nemocnice, tvrdí.

V Česku je ročně zjištěno 70 000 nových pacientů s rakovinou, zemře 28 000, celkem v zemi žije 430 000 lidí, kteří rakovinu měli nebo mají.

Ve zdravotnictví bude příští rok chybět deset miliard

Česká onkologická společnost chce, aby zdravotní pojišťovny znovu dávaly peníze konkrétně na každého pacienta. Od letoška se totiž financování změnilo, je nastaven paušál, do kterého se musí počet pacientů vejít. Ředitel VZP Pavel Horák řekl, že ve smlouvě jsou orientační počty míst. V okamžiku, kdy by byl paušál překročen, pojišťovna léčbu zaplatí.

Onkologové si uvědomují, že je ekonomická krize a že podle prohlášení ministra zdravotnictví Leoše Hegera bude v resortu příští rok chybět deset miliard korun. Nechtějí ale nést sami zodpovědnost za to, jak pacienty léčit. „Lékaři musí pacientům říct, jaká léčba je vhodná, a pojišťovny musí říct, jestli jsou nebo nejsou schopny ji zaplatit,“ sdělil Vorlíček.