Moravskoslezský kraj chce zpřísnit ekologická opatření firem

Ostrava - Moravskoslezský kraj vyjednává s největšími znečišťovateli v regionu zpřísnění ekologických opatření při smogových situacích. Firmy by se podle návrhu kraje začaly řídit svými regulačními řády dříve, než jim to ukládá zákon. Kraj by chtěl s firmami ještě letos v prosinci podepsat memorandum, v nichž by se společnosti k tomuto zpřísňujícímu opatření zavázaly.

Regulační řády jsou souborem konkrétních ekologických opatření, jež musí firmy při smogových situacích dodržovat. Podle zákona se musí regulačními řády začít řídit ve chvíli, kdy Český hydrometeorologický ústav vydá signál regulace. Jeho vyhlášení předchází signál upozornění, který podniky upozorňuje právě na možné vyhlášení signálu regulace.

Kraj nyní po firmách požaduje, aby regulační řády dodržovaly už v době upozornění, které navíc může zůstat v platnosti i po odvolání signálu regulace. Například při poslední smogové situaci v regionu by to znamenalo, že by firmy dodržovaly opatření místo tří dnů devět. Podle náměstka Miroslava Nováka (ČSSD) toto zpřísňující opatření by platilo pro společnosti a jejich provozy, které jsou uvedeny nejen v ústředním, ale i v krajském regulačním řádu. „Zástupci všech devíti společností, které podléhají regulačním řádům, mě mile překvapili svou vstřícností a ochotou jednat nad tímto mým návrhem. V oblasti sekundární prašnosti, tedy té, která se bezprostředně dotýká okolí těch jednotlivých provozů a závodů, jsou k tomu připraveni téměř okamžitě,“ uvedl Novák.

Vědci chtějí rozklíčovat DNA prachových částic

Mimo to kraj nyní společně s odborníky z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava připravuje projekt, který by mohl zpřesnit, jakou měrou se konkrétní zdroje podílejí na znečištění. Odborníci se chtějí laicky řečeno pokusit rozklíčovat jakousi „DNA“ prachových částic z měřicích stanic. Pokud by se jim to podařilo, bylo by pak možné určit, jaké množství prachu pochází z určitého zdroje. Projekt se nyní chystá a jeho náklady jsou odhadovány na 20 milionů korun. Financován by mohl být především z operačního programu životní prostředí a spolufinancován krajem. Pokud se vědcům skutečně podaří prachové částice přesně identifikovat, mohly by být první výsledky známy do dvou let. Kraj chce následně závěry výzkumu využít pro další jednání se znečišťovateli.


Mluvčí teplárenské společnosti Dalkia Milan Wagner dnes řekl, že po přizpůsobení provozních řádů by firma s novým opatřením neměla mít problémy. „Jsme přesvědčeni, že po úpravě v našich provozních řádech jsme schopni regulovat i dříve než nám to zákon ukládá,“ uvedl Wagner. Při několikadenním dodržování těchto opatření by firmě neměly vzniknout žádné technické problémy.