Bývalý starosta Jančík měl zpronevěřit desítky milionů - šetří ho protikorupční policie

Praha - Protikorupční policie již měsíc vyšetřuje podnikatele Milana Jančíka kvůli nevýhodným smlouvám, které uzavřel ještě jako starosta Prahy 5 s firmou Agentura Prahy 5. Policisté zjišťují, zda Jančík nezpronevěřil několik desítek milionů korun z městské pokladny. Detektivové se na bývalého politika zaměřili půl roku poté, co na něj podala nevládní organizace Transparency International (TI) trestní oznámení. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN).

Oficiálně nechce protikorupční služba nic komentovat. Jak ale přiznávají i sami policisté, sedm let starý případ nebude lehké vyřešit. Z Agentury Praha 5, přes kterou měl Jančík údajně peníze vyvést, se za poslední půlrok stala prázdná skořápka. Jak vyplývá z obchodního rejstříku, představenstvo nemá už žádné členy.

Jančík uzavřel podle Transparency International (TI) v roce 2003 bez vědomí zastupitelstva s Agenturou Praha 5 tři smlouvy. Na ní pak převedl pohledávky za dlužné nájemné za 50 milionů korun. Ty se tak ocitly v rukou soukromé firmy s akciemi na majitele, tedy společnosti se skrytým vlastníkem. Smlouva zajišťovala této firmě zisk 40 procent z vymožených pohledávek, městská část pak měla inkasovat 60 procent ze sumy. Což je ale podle dřívějších informací médií ve srovnání s podobnými případy nadstandardní částka.

Analytik Transparency International Stanislav Beránek tvrdí, že byla smlouva jednoznačně nevýhodná pro městskou část, protože ta nesla rizika, zatímco agentura jen inkasovala zisky. Exstarosta to ovšem vidí jinak, odměna pro firmu prý byla přiměřená. „Hovořit v této chvíli o zpronevěře je přinejmenším nekorektní. Městská část učinila všechny kroky, aby ochránila svůj majetek,“ uvedl Jančík.

Policie smlouvy s Agenturou Praha 5 už jednou vyšetřovala. Žádný trestný čin ale nezjistila. Podle názoru TI se však předchozí vyšetřování zaměřilo pouze na formální stránku věci, a proto se jim nepodařilo dohledat úmysl. Městská část se nyní prý snaží svoji chybu napravit. „Dali jsme výpověď Agentuře Prahy 5, odstoupili ze smlouvy a začali po ní vymáhat pohledávky,“ řekl LN tiskový mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.