Připlatit si za lepší péči bude možné od roku 2012

Praha – Ministr zdravotnictví počítá s tím, že v půli příštího roku by si pacienti mohli začít připlácet na lepší materiál a v roce 2012 také na lepší péči. Do té doby se pro pacienty nic nezmění. Startem k reformě má být novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zdravotnictví stále trápí i nedostatek peněz. Zhruba miliarda korun by se dala podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ušetřit výrazným omezením korupce. Úspor chce dosáhnout kontrolou nákupů nových technologií a úhradových standardů, tedy toho, co zdravotní pojišťovny za léčení těmito technologiemi platí.

Podle zdravotnických odborů je vymezení nároku pacienta v novele o veřejném zdravotním pojištění nedostatečné a hrozí, že pojišťovny kvůli nedostatku peněz přestanou část péče hradit dřív, než bude nadstandard vymezen. Vymezení nadstandardu, pokud není nějaká katastrofická situace, kdy zdravotnictví finančně kolabuje, ale nejde podle Hegera ze dne na den. „Myslím si, že to bude spíš smírná, pomalá vývojová cesta, že se vyjde v podstatě z faktu, že standardem je to, co se hradí dnes, a omezování se bude soustřeďovat hlavně na vstup nových technologií,“ vysvětlil.

Při vydělování nadstandardu podle ministra rozhodně nepůjde „o masovou záležitost“, spíš o pár výkonů, o které se rozšíří současný seznam výkonů nehrazených z pojištění, jako jsou už teď například kosmetické výkony. Postupně se seznam rozšíří. Jako další pak podle ministra přijde na řadu zákon o veřejném zdravotním pojištění, který mimo jiné upraví roli zdravotních pojišťoven a jejich odpovědnost.

Heger: Potlačením korupce se dá ušetřit až miliarda korun

Nemocnice si nyní nakupují drahé zařízení bez kontroly a pak bojují za podpory místních politiků, aby jim zdravotní pojišťovny léčbu uhradily. S tím chce ministr skončit. Pokud by měl nákup nové techniky velký dopad na financování systému, pak by se podle Hegera měla nejprve vyzkoušet rok, dva v jednom centru, kam se dostanou všichni potřební pacienti. Pokud se ukáže, že je přístroj opravdu přínosem a zdravotní pojištění na úhradu má, může se rozšířit i do dalších center.

Leoš Heger:

„Pokud jde o korupci při nákupu přístrojů, rád bych řekl, že investic, které se učiní ve zdravotnictví, je asi za pět miliard, a když bychom byli velcí pesimisté a řekli, že se korupcí utratí zbytečně deset, dvacet procent, tak to je teoreticky půl až jedna miliarda. Ta by se výrazně hodila, i když ve 200 miliardách celkového obratu to systém moc neovlivní.“

To ale vyžaduje i úpravu zákonů, protože tam, kde není jasně definováno, že je nějaký limit, péče by se měla poskytovat v největším možném rozsahu. Pravidlem by ale také mělo být, že léčebný postup musí zároveň odpovídat svým rozsahem finančním možnostem systému veřejného zdravotního pojištění. V českých zákonech ale nic takového není. I bohaté systémy třeba v severských zemích ale podle Hegera veřejně přiznávají, „že medicína je dnes tak strašně daleko, a tak se ve špičkách rozvíjí rychle, že na to žádná, ani bohatá země nemá, a je třeba do toho vnést pořádek než tam nechat korupční a neprůhledné rozdělování“.

Ministerstvo připravuje novou směrnici o výběrových řízeních

Pokud jde o vlastní úřad, dává Heger s týmem nyní dohromady novou směrnici o výběrových řízeních. Ministerstvo se v rámci boje proti korupce připojuje i k věcem jinde už běžným, jako je vyvěšování zakázek na internetu na dostatečně dlouhou dobu, nehodlá ani omezovat nabídku na úzký počet uchazečů.

Ministerstvo zdravotnictví ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24