TOP 09 nabízí pražské ČSSD pět křesel v radě

Praha – Pražská TOP 09 předala sociální demokracii návrh koaliční smlouvy. Strana se tak snaží zůstat ve hře o pražského primátora. Podle návrhu smlouvy by měla TOP 09 v radě šest křesel a primátora a sociální demokraté pět plus post prvního náměstka. „Jednalo se o předání nabídky, ne o vyjednávání v tom smyslu, že bychom debatovali obsah koaliční smlouvy,“ řekl lídr TOP 09  Zdeněk Tůma. ČSSD si vzala čas na rozmyšlenou, během kterého zpracuje připomínky k návrhu.

Tůma uvedl, že je návrh koaliční dohody podobný tomu, který předložila TOP 09 i pražské ODS. Bere prý ale v potaz program sociální demokracie. „Snažili jsme se dosáhnout takového průniku, který by byl pro nás akceptovatelný,“ dodal Tůma. O personálních otázkách nebo k rozdělení rezortů se prý vyjednávači nebavili. Tůma ale dodal, že by chtěla TOP 09 získat rezort dopravy, financí a územního rozvoje. Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský podotkl, že se jeho strana vyjádří v co nejkratší době. 

TOP 09 tak vyjednává se sociálními i občanskými demokraty. To se ale nelíbí šéfovi pražské ODS Borisi Šťastnému, který si přišel poslechnout i tiskovou konferenci po dnešním jednání. Podle něj se Tůma ČSSD podbízí, protože prý jeho strana nabídla lepší nabídku než ODS. Občanští demokraté na to prý budou muset adekvátně reagovat, aby neskončili v opozici. Nahrál tak dalším spekulacím, že už je velká koalice na pražském magistrátu skoro dohodnuta. ODS už návrh koaliční smlouvy sociálním demokratům předala, nabízí ale méně než nejvážnější konkurent - ČSSD by získala v radě jen čtyři posty.

Vyjednávání o nové radě hlavního města trvá už 26 dní, na sestavení koalice tak příliš času nezbývá. Rozhodnuto musí být nejpozději do 26. listopadu, což je nejzazší termín pro konání ustavujícího zastupitelstva.

Jasno o námluvách mezi stranami, které ve volbách do pražského magistrátu skončili na prvních dvou místech, by každopádně mělo být v pondělí. Zastupitelský klub ODS by měl definitivně rozhodnout, zda půjde do koalice s TOP 09. Podle předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta měli občanští demokraté na dohodu s TOP 09 měsíc a z toho dva týdny TOP 09 vyjednávala pouze s nimi. Zároveň odmítl, že by se sociální demokracii podbízeli. 

Mezi oběma pravicovými stranami to v minulých dnech jiskřilo, nechyběla obvinění ze lži nebo odchod z jednání. I proto se v pražských kuloárech už delší dobu hovoří o tom, že koalici nakonec vytvoří ODS s ČSSD. Indicie o tom prý mají i politici TOP 09. Občanští a sociální demokraté mají se společnou vládou na pražské radnici dlouholeté zkušenosti.