Pošta kvůli terorismu omezuje doručování leteckých zásilek do USA

Praha – Česká pošta nebude od pondělí kvůli teroristickým hrozbám doručovat letecké zásilky do USA, které jsou těžší než 453 gramů. Opatření vychází z bezpečnostních opatření, která přijala americká vláda. Těžší balíky bude možné posílat tzv. ekonomickou cestou, tedy po moři nebo po zemi. Omezení se ale nevztahuje na zasílání balíků ze zámoří do Česka.

„Toto opatření se netýká podavatelů, kteří mají s Českou poštou uzavřen dlouhodobý obchodní vztah, a to po dobu delší než 30 kalendářních dnů, a zároveň mají na České poště založenou korespondenční a účtovací adresu. Zásilky těchto klientů bude pošta přijímat k letecké přepravě i nadále,“ dodala mluvčí Marta Selicharová.   

Zákazníci České pošty pošlou do Spojených států přibližně jeden a půl tuny leteckých zásilek denně. Mizivé procento z toho jsou ale balíky, kterých by se nové nařízení týkalo.

V leteckých zásilkách směřujících do Spojených států a v poštovních balících do dalších zemí se v posledních týdnech objevily výbušniny. V říjnu teroristé z jemenské al-Káidy odeslali zásilky obsahující trhavinu PETN schovanou v zásobnících do počítačových tiskáren. Balíčky byly odeslány na adresu židovských organizací v Chicagu. Jedna ze dvou náloží byla nalezena v nákladním letadle americké společnosti UPS na středoanglickém letišti East Midlands a druhá v letadle firmy FedEx na letišti v Dubaji.