Zaorálek popřel kandidaturu na post předsedy ČSSD

Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek popřel, že by chtěl kandidovat na předsedu strany. Usilovat chce o křeslo prvního místopředsedy. Oznámil to na městské konferenci sociální demokracie v Ostravě. Mezi hlavní kandidáty na předsedu patří úřadující šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka a předseda Asociace krajů Michal Hašek. Mluví se ale i o bývalém ministru vnitra Martinu Pecinovi. O příštím předsedovi rozhodne sjezd ČSSD 18. a 19. března v Brně.

Lubomír Zaorálek prozradil tento týden Lidovým novinám (LN), že uvažuje o funkci prvního místopředsedy nebo předsedy, záleží však na dílčích konferencích v Moravskoslezském kraji a dohodě, která z nich vzejde. „Dostal jsem řadu návrhů, abych kandidoval na předsedu, a nebráním se tomu, abych ve straně postoupil. Uvažuji o funkci prvního místopředsedy strany nebo předsedy,“ přiznal Zaorálek.

Na jedné takovéto dílčí konferenci, městské konferenci sociální demokracie v Ostravě, však dnes kandidaturu na post předsedy popřel a dodal, že se bude ucházet o post prvního místopředsedy. Podle současného šéfa ČSSD Sobotky by bylo dobré, „kdyby Lubomír Zaorálek ve vedení ČSSD byl“. K tomu, jestli je pro něj současný místopředseda ČSSD a místopředseda sněmovny nebezpečný soupeř, se ale nevyjádřil.

Kandidáti na předsedu ČSSD jsou tři: Sobotka, Hašek a Pecina

Ve hře je také krom Sobotky a Haška stále ještě Martin Pecina. Na předsedu strany ho v úterý navrhla místní organizace ČSSD v pražském Břevnově. Středečnímu Právu to oznámil Pecina s tím, že jde o první krok v boji o lídra ČSSD. Definitivní nominaci na předsedu má schválit ještě okresní konference na Praze 6 a poté celopražská konference.

O lídrovi ČSSD se bude rozhodovat příští rok v březnu. Svůj úmysl kandidovat na předsedu strany již oznámil současný šéf Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba již mají i své nominace. Sobotka získal o minulém víkendu ve Středočeském kraji hned dvě od okresní organizace v Berouně a na Praze-východ. Hašek dostal ve Středočeském kraji podporu od kutnohorské okresní organizace ČSSD už před více než týdnem a minulý víkend k ní přidal nominaci od sociálních demokratů okresu Brno-venkov.