Na jihu Čech atakoval teploměr 20 stupňů - rekordy padaly i jinde

Praha – Na mnoha místech po celé republice dnes padly teplotní rekordy, z nichž některé platily ještě z 19. století. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové na jihu Čech v Českých Budějovicích, kde rtuť teploměru vystoupala až na 19,4 °C. Rekord byl překonán i v Praze, Brně, Ostravě-Mošnově, Hradci Králové nebo v Pardubicích. V polovině listopadu se přitom teploty průměrně pohybují v rozpětí tři až osm stupňů Celsia.

Výrazné rekordy dnes padly zejména v Praze a v Českých Budějovicích. Rekord na pražském Karlově dnes překonal dosavadní nejvyšší teplotu o více než čtyři stupně - v roce 1928 tam naměřili 14,9 stupně, dnes ve 14:00 to bylo 19 stupňů. O více než tři stupně vyšší je dnešní rekord v pražském Klementinu, kde v roce 1866 naměřili 14,6 stupně a dnes dvě hodiny po poledni 17,8 stupně. Dosavadní rekord v Českých Budějovicích byl z roku 1926 a byl 15,8 stupně. Dnes naměřili v jihočeské metropoli 19,4 stupně Celsia. 

Teplo bylo také na hřebenech hor, například na nejvyšší hoře České republiky Sněžce teploměr dnes odpoledne ukazoval kolem pěti stupňů Celsia na bodem mrazu.