BIS musí razantně šetřit, nejspíš propustí část agentů

Praha - Civilní kontrarozvědka (BIS) přijde příští rok kvůli vládním škrtům o 75 milionů korun ze svého rozpočtu. Bude tedy zřejmě muset snižovat platy a propustit některé zkušené zpravodajce. Opoziční poslanci to však označují za hazard s bezpečností státu, škrty mohou ohrozit schopnost Česka v boji proti terorismu. Informuje o tom dnešní vydání Lidových novin.

„Stávající návrh počítá s tím, že pro příští rok přijdeme o 75 milionů,“ potvrdil mluvčí BIS Jan Šubert. Jak se snížení rozpočtu projeví na chodu kontrarozvědky, odmítá vedení oficiálně komentovat. „Nemůžeme ukazovat protivníkům bolavá místa,“ uvedl mluvčí.

Již teď musí civilní kontrarozvědka operovat s nižším rozpočtem, než byla doposud zvyklá. Minulý rok totiž vzala vláda Jana Fischera zpravodajcům 56 milionů korun. Jejich šéf Jiří Lang si na to poté stěžoval, a tak poslanci tajné službě dodatečně 30 milionů přidali.

Lang vysvětloval dopady dalších škrtů na BIS na nedávné uzavřené schůzce se členy sněmovního bezpečnostního výboru. Poslance zde varoval, že pokud civilní kontrarozvědka skutečně přijde o miliony, neobejde se to bez odchodu zkušených zpravodajců. Ti jsou v soukromém sektoru žádaní pro své zkušenosti a informace, které v BIS získali.

Opozice: Je to hazard

Podle stínového ministra vnitra za ČSSD Jeronýma Tejce jsou další úspory v rozpočtu kontrarozvědky hazardování s bezpečností, protože BIS má nenahraditelnou funkci při předcházení teroristickým útokům. „Neměli bychom snižováním rozpočtu dělat z Česka a jeho obyvatel viditelný a oslabený cíl,“ prohlásil bývalý předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Tejc.

Na BIS se šetří dlouhodobě

V podobné situaci se BIS ocitla už vloni, kdy jí vláda Jana Fischera vzala 56 milionů korun, po Langově stížnosti ale poslanci službě dodatečně přidali 30 milionů korun. Šubrt odpoledne v reakci na informace tisku uvedl, že bezpečnost republiky není ohrožena. Povinnost šetřit podle něj platí pro BIS stejně jako pro všechny státní instituce a úřady: „V souvislosti s nezbytnými úspornými kroky zdůrazňuji, že BIS je i nadále schopna plnit své úkoly a poslání v plném rozsahu.“

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24