Studenti se rozhodli pro lehčí maturity

Praha - Drtivá většina studentů chce skládat státní maturity v lehčí verzi, protože je vystrašily špatné výsledky maturitní generálky. I gymnazisté raději volí základní variantu testů, těžší verzi chtějí zkusit leda v nepovinné části maturit. Potvrdili to oslovení ředitelé škol, kterým do dnešního dne museli studenti odevzdat závazné přihlášky k jarním maturitám. Studenti nemají motivaci psát těžší verzi, z vysokých škol totiž bude podle nich při přijímacím řízení přihlížet k výsledkům maturit pouze jediná fakulta.

„Maturitní generálka v tom něco vykonala,“ komentoval přihlášky k ostrým jarním zkouškám ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Ačkoliv generálku dělali jeho studenti v těžší verzi, nyní si prý někteří volí snazší testy, náročnější variantu až v rámci nepovinných zkoušek. Pokud by nepovinné zkoušky nezvládli, nic se neděje, počítá se jim výsledek ze snazší verze.

Podobně jsou na tom prý i studenti hlučínského Gymnázia Josefa Kainara. „V povinné části maturit si někteří volí základní verzi a v nepovinné části tu těžší,“ potvrdila zástupkyně školy. Kritici státních maturit přitom novým zkouškám vyčítali mimo jiné i to, že kvůli nim poklesne úroveň gymnázií, když si jejich studenti budou moci zvolit stejnou maturitu jako třeba krejčová s maturitní nástavbou.

Výsledky generálky nedopadly „podle představ“

Studentům měla ulehčit rozhodování, k jaké variantě se přiklonit, říjnová generálka. Ke třetině maturantů ale vyslala daleko důležitější signál: Pokud by zkoušky skládali naostro, propadli by. Nejlépe dopadli studenti z češtiny. Tam jich neuspělo v uvozovkách jen 22 procent. „34 procent neudělalo zkoušku z anglického jazyka, 48 procent neudělalo lehčí zkoušku z matematiky a zhruba 40 procent studentů neudělalo zkoušku z německého jazyka,“ prohlásil ministr školství Josef Dobeš.

Ředitelka Gymnázia J. Gutha-Jarkovského Jitka Kendíková neláme nad maturitami hůl: „Studenti mají ještě v podstatě půl roku času na to, aby se některé věci doučili. Myslím si, že mnoho z nich se cíleně na tu maturitní generálku nepřipravovalo, kdežto tady se dá předpokládat, že se začnou učit.“

Závazné přihlášky k jarním maturitám museli studenti podat svým ředitelům do dneška, ti je ale musejí do centra pro přípravu maturit CERMAT odevzdat až do konce listopadu. Teprve pak budou k dispozici přesné statistiky, z čeho budou na jaře studenti vlastně maturovat.