Škoda přivezla do Vratislavi první obousměrnou tramvaj

Vratislav (Polsko) – První tramvaj typu 19T představila plzeňská Škoda ve Vratislavi. Její dopravní podnik si objednal 31 tramvají, měly by zajišťovat provoz především na nové trati k fotbalovému stadionu, kde se budou v roce 2012 hrát zápasy evropského šampionátu. Tramvaje Škoda 19T konstrukčně vycházejí z částečně nízkopodlažní tramvaje 14T, která jezdí v Praze. Nejvýraznější odlišností je obousměrné provedení vozidla.

Smlouvu o dodávce tramvají 19T podepsal vratislavský primátor s vedením Škody v dubnu 2009. První cestující by se novou tramvají měli svézt na začátku příštího roku, celá dodávka má být hotová na počátku roku 2012.

Vratislav už zkušenost s plzeňskými tramvajemi má. Jejími ulicemi jezdí sedmnáct vozidel typu 16T, které rovněž vycházejí z pražského typu 14T, na rozdíl od 19T jsou však jednosměrné. Čtvrté největší polské město nemá podzemní dráhu ani městskou železnici, tramvaje proto tvoří páteř městské hromadné dopravy. Pro spojení města s fotbalovým stadionem, kde se odehraje část zápasů šampionátu EURO 2012, a také pro spojení s předměstími vzniká nová trať nazvaná Tramwaj Plus. Po ní mají jezdit právě stroje 19T.

Škoda se v posledních letech pokouší získat zpět alespoň část pozic, které ztratila ona i pražská ČKD po rozpadu Rady vzájemné hospodářské pomoci. V ní byla jediným východoevropským výrobcem trolejbusů, zatímco ČKD zásobovala velkou část sovětského bloku tramvajemi. Zatímco ČKD zkrachovala a dopravní techniku už nevyrábí, Škoda v posledních deseti letech dodala trolejbusy například do Maďarska, Rumunska a na Slovensko a tramvaje do Itálie, Lotyšska, Polska a Spojených států.