Spojenectví pražských „mocných“ nepřekvapuje, možná jen udivuje

Praha - Velká koalice na pražském magistrátu překvapila málokoho. Většinu jednání o koalici dosud sice vedly TOP 09 a ODS, v kuloárech se ale mluvilo o tom, že občanští demokraté jsou již dohodnuti s ČSSD. Tuto variantu nesli s nelibostí představitelé celostátního vedení všech tří stran. Vzhledem k tomu, že po celou dobu vyjednávání byla tato varianta stále ve hře, dnešní dohoda nezarazila ani místopředsedu vlády a šéfa strany Věci veřejné Radka Johna ani ministra financí a prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Postup pražských sociálních demokratů udivil ale komentátora Jindřicha Šídla: „Sociální demokraté jako by se smířili s rolí toho slabšího a stačí jim sbírat, co jim spadne ze stolu.“

Radek John v první reakci poznamenal, že uvnitř ODS i ČSSD jsou ambice řešit podobným způsobem i celostátní politiku. „Pro voliče je to velké zklamání,“ uvedl předseda VV. Pro jeho stranu je to prý také potvrzení oprávněnosti vzniklých koalic v Praze 1 a Praze 5 bez účasti ODS.

Kalousek vtipkuje, Laudát je zklamán

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Podle Kalouska mohl být nynějším vývojem překvapen jen nezasvěcený pozorovatel. „Naše informace jasně říkaly, že obě dvě strany byly dohodnuty dávno před volbami, že koalici udělají ve jménu zájmů, o kterých nehovoří, ale které budou brzy všem zřejmé,“ komentoval situaci Kalousek. Vznikající magistrátní „vláda“ podle Kalouska rozhodně není velkou koalicí. „Teď pro to hledáme vhodný název. Zatím jsme došli ke '4K', tedy 'Kmotrovská koalice korupčního kartelu',“ dodal ministr financí.

Zklamání nad pražskou koalicí vyjádřil i šéf pražské TOP 09 František Laudát. „Je mi líto, že jak občanští, tak i sociální demokraté pohrdají vůlí pražských voličů,“ říká šéf pražské TOP 09 František Laudát. Dodal, že Pražané si budou muset „na změnu“ počkat minimálně čtyři roky. „Uděláme ale vše pro to, aby tato koalice skončila dříve,“ zdůraznil Laudát. Ve Studiu ČT24 také řekl, že s Kalouskovým vyjádřením o kmotrovské koalici souhlasí. „Naprosto s tím souhlasím, možná, že je to příliš silné vyjádření, ale odpovídající realitě, tak to v Praze prostě je,“ řekl.

Zdeněk Tůma (TOP 09) – volby vyhrál, zůstane ale v opozici

Někdejší guvernér České národní banky (ČNB) zůstane po dnešní dohodě mezi ODS a ČSSD na pražské radnici jako opoziční zastupitel. Z výsledků vleklých jednání je prý lidsky trochu zklamán. „V tomto směru jsem nešel do politiky s velkými očekáváními, takže to není nijak dramatické,“ řekl Tůma. Podle něj je dohoda mezi sociálními a občanskými demokraty neobhajitelná. „Je velmi pravděpodobné, že tato dohoda byla uzavřena dříve, protože tento koláč nemohl být upečen za jeden den,“ uvedl.

0Mezi priority TOP 09 jako pražské opoziční strany bude patřit větší zprůhlednění nových městských veřejných zakázek i běžících smluv. „Jako zastupitelé budeme mít samozřejmě daleko větší pravomoci z hlediska získávání informací, vytvoříme týmy, které se budou zabývat jednotlivými kauzami a budeme tlačit na radu, na zastupitelstvo a samozřejmě budeme používat i cestu medializace. Zveřejňování, zveřejňování, zveřejňování,“ popsal další postup své strany.

František Laudát zároveň upozornil, abychom se pořádně dívali na to, kdo že nakonec za ODS bude sedět v radě. Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo k tomu dodává, že se sice bude jednat o jiné lidi, nicméně jsou to stále jména, která na kandidátky ODS dostala stará ODS. „Nepodceňujme ty síly, které stojí za vznikem této koalice, které nejsou viditelné a o kterých všichni tak nějak tušíme, ale které si nikdy pro ten mandát nepůjdou,“ dodal Šídlo pro ČT s tím, že domluvená koalice je sice svým politickým rozměrem velká, nicméně je také velmi slabá. „Pokud Jiří Dienstbier dodrží to, co říkal, pak ta koalice má převahu dvou hlasů.“

Šídlo: ČSSD se smířila s rolí slabšího, nicméně dobře placeného partnera

0Jindřich Šídlo se domnívá, že ODS sociálním demokratům ani moc ustupovat nemusela.„Mně to připadá, jako by si sociální demokraté chtěli v Praze zajistit pozici slabšího, nicméně dobře placeného sparing partnera, což jsme viděli v minulém volebním období. Je to zvláštní, sociální demokraté jako by nechtěli v Praze hrát nějakou důstojnější úlohu, jako by byli přesvědčeni, že Praha musí navždy volit pravicově. … Sociální demokraté jako by se smířili s rolí toho slabšího a stačí jim sbírat, co jim spadne ze stolu.“


Na dohodu už reagoval také předseda Strany zelených Ondřej Liška, podle kterého se nyní potvrdilo, že základ pro vznikající koalici byl položen rozdělením Prahy na volební obvody. „Bez nich by ODS a ČSSD neměly dost hlasů,“ upozornil. Zelení se kvůli tomu neúspěšně obrátili na soud a v nejbližších dnech podají stížnost také u Ústavního soudu. „Věříme, že v opakovaných volbách dostanou strany velké koalice za podvod na voličích pořádný výprask,“ podotkl Liška.