Na velké koalici v Praze má svůj podíl i TOP 09, tvrdí Nečas i Sobotka

Praha - Předseda ODS a premiér Petr Nečas pokládá koalici mezi ODS a ČSSD v Praze za politicky nesprávný krok. Řekl to po dnešním jednání vlády. Podle něj je nyní na představitelích pražské organizace ODS, aby o svém rozhodnutí v příštích čtyřech letech přesvědčili voliče. Nečas ale také dodal, že na výsledku jednání má svůj podíl i přístup vítězné TOP 09 v Praze. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka rovněž řekl, že postup TOP 09, která podle něj od počátku povolebních vyjednávání stavěla ČSSD na druhou kolej, nebyl vhodně zvolený, a proto se občanští demokraté nakonec dohodli s těmi sociálními.

„Na základě chování představitelů TOP 09 na pražské, ale i celostátní úrovni musím konstatovat, že se postupu pražské ODS divím méně, než bych se divil před dvěma, třemi nebo čtyřmi týdny,“ uvedl Nečas. Už poněkolikáté ale zdůraznil, že lepším krokem by podle něj byla právě pravicová koalice s TOP 09. Odpovídala by lépe přání voličů vyjádřenému ve volbách, řekl.

Schwarzenberg: Uzdravení Prahy se odkládá

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil dohodu za „potrat pražské naděje“ odkázal tak i na místo vzniku dohody - pracoviště gynekologa a zřejmě budoucího primátora Bohuslava Svobody (ODS). „Uzdravení Prahy se odkládá o čtyři roky,“ komentoval dohodu ODS a ČSSD Schwarzenberg. To, že se nakonec jeho strana i přes volební vítězství do vedení města nedostala, nepokládá za selhání pražského lídra TOP 09 Zdeňka Tůmy a jeho vyjednávacího týmu.

Spojení ODS a ČSSD totiž podle Schwarzenberga bylo už předem dohodnuté. „Dávno připravený pokrm se v noci strčil do infratrouby, ohřálo se to a prezentovalo jako čerstvě upečené,“ komentoval noční dohodu Schwarzenberg. „Vše se vrátilo k osvědčenému modelu, o kterém jsme dny, ba týdny věděli, že to bude konečný výsledek všeho jednání, všeho divadla, které se v Praze předvádělo,“ podotkl s tím, že TOP 09 je na opoziční roli dobře připravena. Tůma byl podle Schwarzenberga „jedinečnou šancí pro Prahu“, která ale byla zmeškána a povládnou tak opět „osvědčení lidé, kteří se zasloužili o stav Prahy“. „Přeju hodně zábavy při tom,“ uzavřel Schwarzenberg.

Klaus: Dohoda ODS a ČSSD je rozumná

0Podle prezidenta Václava Klause je dohoda o koaliční spolupráci ODS a ČSSD v Praze rozumná a není na ní nic zvláštního. Občanští demokraté se podle něj při vyjednávání chovali racionálně, protože dohoda s ČSSD jim umožní získat post primátora. Prezident připomněl, že koalice mezi ODS a ČSSD vznikla i v řadě jiných měst.

Klaus už během vyjednávání o vládě v metropoli dal najevo, že mu vznik koalice ODS a ČSSD v Praze připadá v pořádku. Zdůraznil, že o komunálních koalicích rozhodují místní politici. Nechápe prý proč kvůli koalici ODS a ČSSD v Praze „nebesa pukají“, když stejné spojenectví vzniklo například v Brně, Ostravě či Plzni.

Sobotka: Tuto koalici nepodporuji

Proti vzniku podobné koalice se v minulých dnech vyslovil i lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, který se neúspěšně pokusil pražské stranické organizaci koalici s ODS zakázat. Pražská ČSSD, která se po volbách zbavila svého lídra Jiřího Dienstbiera ml., by podle Sobotkových slov z počátku měsíce uzavřením koalice s ODS jen pomáhala setrvání „zkompromitovaných struktur“ v čele pražského magistrátu. „Je známá věc, že jsem si tuto koalici nepřál, tuto koalici nepodporuji, navrhl jsem vedení strany určitý postup, který ale nezískal většinu. V tuto chvíli je odpovědnost na pražské organizaci ČSSD. Pokud skutečně vznikne na magistrátu koalice mezi ČSSD a ODS, pak to bude muset být ČSSD, kdo bude trvalým motorem změn,“ komentoval magistrátní dohodu Sobotka s tím, že způsob vyjednávání TOP 09 nebyl příliš vhodný. „Postup TOP 09, kdy jednostranně a ideologicky upřednostňovala koalici s ODS a od počátku stavěla ČSSD až na druhou kolej, tak to nebyl vhodně zvolený způsob vyjednávání a TOP 09 tímto způsobem do značné míry vzdálila řešení, které mně přišlo zajímavé a přijatelné - to znamená vytvoření koalice mezi TOP 09 a sociální demokracií v Praze,“ dodal Sobotka.

Volby v Praze vyhrála TOP 09, která získala 26 mandátů. Druhá skončila ODS s dvaceti mandáty a až třetí byli sociální demokraté se ziskem 14 mandátů. TOP 09 vedená Zdeňkem Tůmou o možné koalici vyjednávala s ODS, nabídku dala i ČSSD.