ČSSD vyhrála spor o článek se společností MAFRA

Praha - ČSSD vyhrála svůj spor s mediální společností MAFRA. Vydavatelství musí v deníku Mladá fronta Dnes (MfD) do osmi dnů od nabytí právní moci rozsudku vydat text odpovědi sociálních demokratů na žalovaný článek. Odpověď má začínat slovy „Není pravda, že ČSSD zřídila pirátské webové stránky Zemanovy partaje“. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který zamítl odvolání společnosti proti stejnému verdiktu Městského soudu v Praze.

 

ČSSD žalobou napadla článek MfD z loňského prosince nazvaný „Straně Miloše Zemana dělá kampaň člen ODS“, ve kterém se objevila věta „Že jsou z toho sociální demokraté (zatím asi jako jediní) opravdu nervózní, dokazuje fakt, že už zřídili pirátské webové stránky Zemanovy partaje, kde ji zesměšňují“.

Tvrzení, že zřídila stránky, označila ČSSD za nepravdivé. Věta se podle nich dotýká dobré pověsti sociální demokracie, protože je způsobilá navodit dojem, že ČSSD bojuje o voliče nečistými praktikami nebo že se snaží zesměšnit jinou politickou stranu.

Mladá fronta přiznala, že lhala

Prvoinstanční i odvolací soud argumenty sociálních demokratů uznal. Podle nich musí MAFRA napravit to, že vydala lživé tvrzení. „O jeho nepravdivosti není pochyb, nezpochybňuje to ani sama žalovaná,“ uvedl předseda senátu Karel Podolka. Podle něj článek opravdu poškodil dobré jméno sociálních demokratů.

MAFRA se hájila tím, že předvolební kampaň ČSSD byla „útočná a nekorektní“. Proto ji podle právničky Hany Křížové nemohl článek přitížit. Soudce však poukázal na rozdíl mezi tím, jak lidé vnímají zpravodajství, a jak volební kampaň politické strany.