Bývalý velitel hradecké policie dostal za výtržnost pokutu 36 tisíc

Hradec Králové - Okresní soud v Hradci Králové dnes potrestal bývalého velitele hradecké okresní policie Josefa Macháčka za loňskou výtržnost v nemocnici pokutou 36 tisíc korun. Pokud by ji policista nezaplatil, měl by jít na půl roku do vězení. Rozsudek není pravomocný. Macháček si pro odvolání ponechal lhůtu. Státní zástupce se práva vzdal. Soud už Macháčka letos v červnu potrestal takzvaným trestním příkazem. I v něm dostal pokutu 36 tisíc korun. Macháček ale proti němu podal odpor a v srpnu začalo hlavní líčení. Obhájce soudu navrhl, aby Macháčka v celém rozsahu obžaloby zprostil. Jeho klient se podle něj pouze hlasitě dožadoval ošetření partnerky. Kromě sester navíc nikdo ze svědků neřekl, že by na pohotovosti sprostě nadával.

Macháčkovi hrozily až dva roky vězení

Incident se stal loni 6. prosince ve čtyři hodiny ráno na oddělení akutního příjmu hradecké fakultní nemocnice. Macháček, v té době velitel vnější služby okresní policie, do nemocnice dorazil se svou nemocnou partnerkou, nyní manželkou. Zdravotníci si jí ale údajně dlouho nevšímali. Personál nemocnice pak Macháček podle soudu v emočně vyhroceném výstupu slovně napadl. Sestry údajně nazýval krávami a jedné vyhrožoval zpřelámáním kostí. „Jevil známky opilosti, docházelo tam ke slovnímu napadání jak sester, tak lékařů,“ řekl ČT už dříve náměstek ředitele FN Hradec Králové Zdeněk Tušl. Macháček ale odmítl, že by někoho urážel. Vše bylo podle něj vyvoláno nečinností personálu nemocnice.

Josef Macháček:

„Celých 20 minut se o nás nikdo nezajímal. Zdravotní stav manželky se horšil, nebylo možné se dovolat pomoci.“

Personál pohotovosti na základě Macháčkova jednání spustil alarm a přivolal strážní službu. Do nemocnice přijely incident řešit hlídky státní a městské policie. Hlídku státní policie Macháček podle soudu také slovně napadl, když její členy nazval idioty. Podle soudu Macháčkovo jednání ovlivnilo i předchozí požití alkoholu. „Šlo o jednání překračující zákonné meze,“ řekla soudkyně.

Státní zastupitelství Macháčka obžalovalo z výtržnictví, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a z urážky mezi vojáky. Ze všech těchto trestných činů ho soud uznal vinným. Při nejpřísnějším potrestání Macháčkovi hrozil trest až dvou let vězení. Státní zástupce Milan Vacek navrhl peněžitý trest. Poukázal na to, že společenskou nebezpečnost Macháčkova jednání zvyšuje jeho postavení vysokého policejního důstojníka.

Krajský policejní ředitel Macháčka po konfliktu postavil mimo službu, a to až do pravomocného rozhodnutí soudu. V případě pravomocného odsouzení, by následovalo Macháčkovo propuštění ze služebního poměru. „Pokud by byl pan Macháček uznán nevinným, bude rozhodnuto o jeho dalším zařazení do řad policie,“ dodala krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové
Fakultní nemocnice v Hradci Králové