Pro řidičský průkaz do obchodu mohou vyrazit Plzeňané

Plzeň – Dobrý nápad dostali úředníci na plzeňském magistrátu – do obchodního domu Olympie umístili stánek, u kterého je možné vyměnit si řidičský průkaz. Během prvního dne přišly desítky lidí a zájem roste. Klientům stačí jen občanský a dosavadní řidičský průkaz. Všechno ostatní zaměstnanci magistrátu zařídí na místě. Na úřad je nutné vyrazit teprve ve chvíli, kdy už je řidičský průkaz hotov a připraven k vyzvednutí.

Plzeňští úředníci mají stejný problém jako jejich kolegové v dalších městech – do konce roku musí vyměnit řidičský průkaz lidem, kteří o to požádají. Ke konci letošního roku propadne řidičský průkaz tisicům Plzeňanů, z nich 16 tisíc si pro nový dokument dosud nepřišlo. Úředníci proto vyrazili občanům vstříc, váhající řidiči si tak mohou „řidičák“ vyzvednout přímo během nákupu.

„Člověk by měl mít platný občanský průkaz, řidičský průkaz, jednu platnou aktuální fotografii. Žádost vyplní u nás,“ shrnul Miloslav Váňa z Odboru registru vozidel a řidičů, co je potřeba k vydání nového řidičského průkazu. Podle vedoucího odboru Jiřího Marka není povinná ani fotografie, v případě nouze je v obchodním domě k dispozici fotograf.

Lidé si úřednický stánek v Olympii nemohou vynachválit. „Perfektní služba, perfektní nápad,“ shnrul jeden ze zájemců o nový řidičský průkaz.

I poté, co občané podají žádost, nepřestávají o ně úředníci pečovat. „Informujeme občany, že mají doklad hotový a je připraven k vyzvednutí. Posíláme jim SMS na jejich mobilní telefon,“ uvedl Jiří Márek. Jediná nepříjemnost tak spočívá v nutné cestě na úřad pro hotový průkaz.

Stánek má v obchodním domě Olympye otevřeno od 14 do 20 hodin celý týden, otevřen bude i ve státní svátek 17. listopadu. Pokud se stánek úřadu osvědčí, nechá ho magistrát otevřený i v příštím roce poté, co opadne vlna zájmu o nové řidičské průkazy.