Přijde s velkou koalicí velká obměna na pražském magistrátu?

Praha – Nejsledovanější povolební vyjednávání je u konce. Pražskou politiku v příštích čtyřech letech povedou sociální a občanští demokraté. Především ODS, poznamenaná nechvalně proslulými projekty a spekulacemi o úzkém spojení s vlivnými podnikateli, tak uhájila vliv na dění v pražském magistrátu – ovšem za cenu výrazné personální obměny. Pravděpodobně budoucí primátor Bohuslav Svoboda již před volbami zmiňoval a dnes zopakoval snahu napravit pražské ODS reputaci.

Jedním z prvních kroků Svobody má být vypsání výběrových řízení na ředitele všech magistrátních odborů. S tím souhlasí jak koaliční ČSSD, tak také TOP 09, které připadne role vedoucí strany v opozici. Všechny strany ve svých programech zdůrazňovaly snahu obměnit důležité magistrátní posty, o konkrétních jménech však prozatím shodně mlčí.

„Moje představa je, aby na místa, která jsou zásadní, byla vypsána výběrová řízení,“ nastínil kandidát ODS na primátora. Po letech by tak mohli odejít šéfové odborů, kteří byli v minulosti napojeni na vlivné podnikatele. Svůj post tak budou muset obhájit v řádném tendru.

Spekuluje se například o Jiřím Tomanovi, řediteli odboru městských investic. S jeho osobou je spojována jedna z nejvlivnějších rolí v Praze. V loňském roce se v médiích objevila informace o tom, že měl přístup k bankovnímu účtu, který Švýcaři zablokovali pražskému podnikateli Romanu Janouškovi kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Svůj post bude muset obhájit i ředitel odboru obchodních aktivit Peter Ďurica. Někteří auditoři tvrdí, že jeho odbor spadá, co se týká korupce, mezi nejkritičtější. Firma Ernst & Young dokonce našla „nedostatky vysoké závažnosti“ v prodeji majetku. „Teď je potřeba, aby radnice fungovala lépe. My se k tomu budeme snažit přispívat z pozice opozice. Máte tady kauzy, které jsou běžící. Vypisují se další výběrová řízení,“ uvedl volební lídr pražské TOP 09 Zdeněk Tůma. Jako čelní představitel opozice by právě on mohl stanout v čele kontrolní rady.

Pod přísným dohledem je už řadu měsíců také odbor informatiky. Právě pod něj totiž spadá projekt Opencard. Několik lidí už kvůli problémům s kartou Pražana muselo odbor letos opustit. Odešel dokonce i jeho ředitel Václav Kraus, v březnu ho nahradil Ladislav Kočí. I jeho zřejmě čeká obtížná obhajoba.

Obměna na magistrátu by mohla trvat tři až pět měsíců. Nové vedení města dokonce uvažuje i o tom, že vyhlásí soutěž na ředitele magistrátu. Už přes šest let ho vede Martin Trnka.

Jiří Toman
Jiří Toman
Více fotek
  • Jiří Toman autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2107/210656.jpg
  • Peter Ďurica (vlevo) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2107/210652.jpg
  • Ladislav Kočí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2107/210650.jpg