Rozšíření ulice na budějovickém sídlišti se odkládá

České Budějovice – Přípravu stavby severozápadního obchvatu Českých Budějovic kraj zastavil. V dokumentaci se objevily zásadní chyby. Na ně přitom už upozorňovali odpůrci projektu, kteří protestovali proti přivedení aut doprostřed sídliště. Vadilo jim, že projektanti neřeší nadměrný hluk a zhruba pětinásobný nárůst tranzitní dopravy uprostřed sídlišť. Radnice teď musí plány změnit.

Součástí obchvatu má být ulice Milady Horákové, která prochází středem sídliště Máj. Stavitelé ale musí cestu rozšířit o další dva pruhy a současně ji prodloužit až ke Strakonické ulici. Takový plán vyvolává odpor místních obyvatel, kteří se obávají nadměrného hluku a zápachu z aut. Výhrady mají i k navrhovaným šestimetrovým stěnám kolem silnice, které sídliště rozdělí. Projekt je podle nich špatný. „Domníváme se, že ta silnice není potřeba,“ uvedla mluvčí nespokojených obyvatel Marie Paukejová.

Podle policejní mluvčí Reginy Tupé by však rozšíření silnice pomohlo s urychlením provozu v celém městě. „Je to strategická komunikace pro vyvedení dopravy ze sídliště,“ řekl náměstek primátora František Jelen.

Problematický však není pouze záměr, ale i jeho zpracování. Podle odpůrců rozšíření ulice Milady Horákové – kterých je dva a půl tisíce – je docela chybný projekt přestavby. „Působí nedodělaně, je tam řada velmi závažných chyb,“ shrnul zmocněnec kritiků projektu Radek Winkler.

Stejný názor má také krajský úřad. Ten kvůli nedostatkům v dokumentaci zastavil přípravy na stavbu, budějovický magistrát musí projekt předělat. Podle vedení města však jsou nedostatky pouze dílčí. Projektanti už začínají hledat nové řešení, které obyvatele žijící v okolí silnice ochrání před hlukem. „Technické řešení se najde a komunikace dostane zelenou,“ řekl náměstek Jelen. Stavbu podporuje i nově vznikající magistrátní koalice.

Obyvatelé Máje se ale nechtějí vzdát. „Budeme bojovat – a to až do samotného Štrasburku,“ slíbila Marie Paukejová.

Rozšíření ulice Milady Horákové
Rozšíření ulice Milady Horákové