Příznivci pravicové DSSS prošli Litvínovem, policie zasahovat nemusela

Litvínov – Zhruba 70 sympatizantů krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti prošlo Litvínovem, akcí chtěli připomenout násilné střety s policií před dvěma lety. Celá akce skončila bez incidentů, dvě menší strkanice zřejmě proběhly jen mezi místními. Stoupenci DSSS se během pochodu chovali ukázněně a na slovní výpady ze strany Romů reagovali jen jízlivými poznámkami.

Účastníci pochodu vyrazili krátce po 16. hodině a nebylo jich ani zdaleka tolik jako v listopadu 2008, kdy městem pochodovalo asi 500 sympatizantů později zrušené Dělnické strany. Tehdy se účastníci snažili projít do sídliště Janov obývaného převážně Romy a dostali se do střetu s policisty. Hromadná bitka, kterou policie dokázala vyřešit až za dvě hodiny, nakonec přinesla 14 zraněných a desítky zadržených. Policie tehdy nasadila do akce okolo 1 000 mužů, situaci navíc komplikovaly i skupinky Romů, které ale nakonec do potyček prakticky nezasáhly. 

Dnes došlo k náznaku incidentu jen u kruhového objezdu, kde se v roce 2008 bojovalo nejvíc. Na příznivce DSSD tam čekala asi desítka Romů, kteří po chvíli začali na pochod vulgárně pokřikovat. „Jestli půjdete do Janova, zasypeme vás dlažebními kostkami,“ zněla jedna z výhrůžek. Extremisté ale reagovali jen posměšky. Průvod nakonec prošel jen Hamerskou ulicí po jižní straně sídliště, do nejproblematičtějších oblastí se projít ani nepokusil. 

Během pochodu mluvil k demonstrantům předseda DSSS Tomáš Vandas, který varoval před dalším nárůstem sociálních problémů. Zároveň kritizoval nového starostu Milana Šťovíčka (VV), který podle něj už v minulosti ukázal neschopnost problémy města řešit. Na mítink se přišel podívat i bývalý starosta Daniel Volák (ODS), který svého nástupce kritizoval, že se na pochod ani nepřišel podívat.     

Když ale pochod oficiálně skončil, tak začali demonstranti hlasitě dávat najevo, co si myslí. Z davu zněla skandovaná hesla jako například „Národní odpor“ či popěvky o „mrtvých cikánech“. Policie nijak nezasáhla.  


Dělnickou stranu, předchůdkyni DSSS, rozpustil letos v únoru Nejvyšší správní soud, protože v programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytvářela pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. DSSS v letošních volbách neuspěla.