Posselt i bavorský ministr školství požádali v Lidicích o odpuštění

Praha – Ke hrobu mužů popravených za 2. světové války v Lidicích dnes položili věnce bavorský ministr školství Ludwig Spaenle (CSU) a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. „Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a žádáme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme,“ řekl Posselt. Současně v Lidicích připomněl poválečný osud Němců, informoval server Lidovky.cz.

Podle Lidovek položila delegace jeden věnec jménem bavorské vlády a druhý jménem Posselta. „Je potřeba udělat vše pro to, aby se nic takového už jménem Německa nestalo. Ukláníme se před zemřelými v Lidicích. Chceme udělat vše pro to, aby přátelství a sousedství mezi českým a bavorským lidem bylo úzké,“ řekl ministr Spaenle.

Posselt také pro Lidovky vysvětloval účel cesty celé delegace, která kromě Lidic navštíví i Terezín a Ústí nad Labem: „Tady v Lidicích vzpomínáme na zavražděné české civilisty, pak jedeme do Terezína, kde byli zavražděni a mučeni Češi, Židé a Němci, pak navštívíme v Ústí most, kde byli po druhé světové válce zavražděni Němci. Toto ukazuje strašnou historii 20. století. Motivem této cesty je 'už nikdy znovu',“ podotkl Posselt.

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.    

Problematiky česko-německého soužití se dnes dotkl i prezident Václav Klaus. Při pietní akci u pražské Hlávkovy koleje připomínající odpor českých studentů proti nacistické moci v roce 1939 řekl, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích a že je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná. Klausův předchůdce Václav Havel k tomu uvedl, že české násilí na Němcích bylo po desetiletí tabu, a proto je pochopitelné, že se o něm v poslední době mluví více.