Zakázka na dopravní letadla CASA se Česku prodraží

Praha – O dvě stě milionů korun se Česku prodraží zakázka na španělská dopravní letadla CASA. Zakázka má tak už řadu měsíců pověst jedné z nejpodezřelejších a nejpředraženějších armádních zakázek. Z pěti českých bitevníků L-159, za něž mají být španělské letouny směněny, totiž dva patří české armádě, a ta za ně bude potřebovat náhradu. Původně přitom mělo být všech pět bitevníků vybráno z letounů, které armáda před lety vyřadila. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Pořízení čtyř transportních letadel CASA C-295M vyráběných konsorciem EADS loni schválila bývalá vláda Mirka Topolánka. Obchod byl terčem kritiky od samého začátku. Napadl jej mimo jiné italský výrobce transportních letounů Spartan, který o zakázku rovněž usiloval, ale česká vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. Český antimonopolní úřad navíc nyní zkoumá smlouvy o servisu letounů CASA, který opět bez výběrového řízení připadl společnosti Omnipol.

Ministr obrany Alexandr Vondra:

„Je to jeden z příkladů, který je velkým poučením do budoucnosti. Rozhodně jsem přesvědčen, že kdybychom o tom v budoucnu rozhodovali, šel bych jinou cestou.“

Zakázkou se ale bude zabývat i evropský soud, kam celý případ žene Evropská komise. Podle ní totiž Česko nedodrželo předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

V souvislosti s tímto obchodem ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odvolal k 8. listopadu svého náměstka Jana Fulíka. Fulík stál podle dostupných informací za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního letounu CASA za několik českých bitevníků L-159.