Vládní koalice by nyní většinu ve sněmovně neobhájila

Praha - Strany vládní koalice by podle listopadového průzkumu volebních preferencí agentury STEM neobhájily svou nynější nadpoloviční většinu ve sněmovně. Výsledky přepočtené na zisk mandátů ukazují, že by získaly jen 96 křesel. O jedno křeslo si tak ale koalice polepšila proti srovnatelnému průzkumu z minulého měsíce. Podle STEM je patrná stále klesající podpora straně Věci veřejné, ODS naopak svůj propad zřejmě dokázala zastavit. Voliči však s výrazným náskokem preferují opoziční sociální demokracii.

ODS by nyní získala ve sněmovně 48 poslanců (ve skutečnosti jich má 53), TOP 09 by podle modelu získala 37 křesel (nyní 41) a VV 11 mandátů (nyní 24). ČSSD by měla 81 (nyní 56) a KSČM 23 (26). Levicová opozice by tak měla 104 poslanců. Odchylka v modelu jsou dva mandáty.

ODS patrně zastavila trend odlivu svých příznivců

„ČSSD vede žebříček preferencí s výrazným náskokem před druhou ODS. Data naznačují, že ČSSD mohla oslovit i část příznivců KSČM,“ upozornilo STEM v tiskové zprávě. Podle analytiků ODS patrně zastavila trend odlivu svých příznivců a opět upevňuje své postavení. Vládní TOP 09 si polepšila a potvrzuje své třetí místo. „Upevnit své postavení se naopak nedaří Věcem veřejným. Jejich podpora vykazuje soustavný klesající trend,“ uvedl STEM.

ČSSD v průzkumu preferovalo 28,8 procenta lidí, což je o více než tři procenta více než v říjnu. Druhá ODS měla podporu 17,9 procenta, tedy o dvě procenta více než před měsícem. TOP 09 preferovalo 14 procent respondentů (v říjnu 12,7 procenta). Komunistickou stranu vybralo 9,2 procenta odpovídajících, v říjnu to bylo rovných 12 procent. Vládní Věci veřejné nyní preferuje 5,7 procenta občanů, proti minulému měsíci jde asi o procentní pokles.

Výzkum STEM byl proveden od 1. do 8. listopadu mezi 1 255 respondenty staršími 18 let. Statistická chyba se pohybuje okolo 1,5 procenta u menších a 2,5 procenta u větších stran.