Nakupování voličů v Krupce míří k Ústavnímu soudu

Krupka/Bohy – Ovlivňováním voličů v Krupce na Teplicku se bude zabývat Ústavní soud. Obrátí se na něj několik politických sdružení, která už volby napadla i u ústeckého krajského soudu. Volby se sice budou v několika obvodech v Krupce opakovat, soud ale opřel rozsudek o svážení voličů nikoliv o kupčení s hlasy. Politickým sdružením vadí, že uplácení není porušením zákona o obecních volbách. Volby neplatí ani v obci Bohy na Plzeňsku. Zrušil je plzeňský krajský soud. Podle verdiktu je zmanipuloval starosta Antonín Levý, který před plebiscitem přihlásil k trvalému pobytu jen svoje příznivce, zatímco ostatním stejnou žádost zamítl.

„Krajský soud shledal, že uplácení, tedy chování se obchodně tržním způsobem, není porušením volebního zákona, tedy zákona o volbách do obcí,“ odůvodnila verdikt Krajského soud v Ústí nad Labem jeho mluvčí Irena Jeřábková. Politická sdružení z Krupky ale s takovým verdiktem nesouhlasí a rozhodly se podat ústavní stížnost. Podle nich jinak stačí několik desítek tisíc korun, aby mohl kdokoliv nákupem voličů volby zásadně ovlivnit.

Sdružení poukazují i na to, že zatímco v případě voleb do parlamentu zákon na kupčení s hlasy pamatuje, v případě komunálních voleb tomu tak není. Spoluautorka stížnosti Miloslava Bačová (Zdravá Krupka) proto doufá, že signály, které Krupka vyslala, by mohly přimět zákonodárce k tomu, aby znovu probrali volební zákon a upravili ho stejně jako pro parlamentní volby.

Vítězné sdružení Šance pro město získalo v okrscích, kde byli voliči sváženi i dvakrát víc hlasů než jinde. Soud proto nařídil, že se ve třech okrscích budou volby opakovat. Nový termín voleb ve městech, kde soudy výsledky zneplatnily, zatím nebyl určen. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky ale proběhnou zřejmě v dubnu příštího roku.

Šance pro město
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24