Napětí mezi ODS a TOP 09 může ovlivnit vládu, tvrdí Schwarzenberg

Praha - Pokud bude pokračovat pnutí a nevraživost mezi ODS a TOP 09 i nadále, bude to mít vliv i na vládu. Řekl to dnes předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Koalice podle něj bude dále spolupracovat, ale podle jeho slov nemůže TOP 09 od občanských demokratů očekávat nějakou vstřícnost. Schwarzenberg reagoval na to, že v mnoha velkých městech včetně Prahy utvořily koalici ODS a ČSSD a také na to, že TOP 09 nezíská v Senátu místopředsedu. Premiér Petr Nečas (ODS) trvá na tom, že komunální politika by neměla vládní spolupráci nijak ovlivnit.

„Bude-li dole delší pnutí a nevraživost, tak to také bude mít vliv na vládu, víc k tomu teď nemohu říct,“ uvedl Schwarzenberg bez bližších podrobností. Důvod k personálním změnám v kabinetu v současnosti ale nevidí. Nečas míní, že komunální koalice vládní spolupráci neovlivní. „Nikdy tomu tak v minulosti nebylo. V letošním roce bylo koalic s účastí ODS a ČSSD uzavíráno méně než v letech 2002 a 2006. Zároveň v desítkách měst nad 10 000 obyvatel byly vytvořeny koalice s účastí TOP 09 s ČSSD, a to i bez účasti ODS a nehodláme z toho dělat žádné ukvapené závěry na celostátní úrovni,“ sdělil Nečas.

Premiér zopakoval, že poměry na vládní úrovni jsou dány květnovým výsledkem voleb do sněmovny, koaliční smlouvou a vládním programovým prohlášením. „Výsledky koaličních jednání na komunální úrovni s tím nepohnou ani o milimetr. Pokud budeme postupovat odpovědně a profesionálně, na vládní úrovni nic nehrozí,“ uvedl.

Nečas už před říjnovými volbami absolvoval sérii mediálních přestřelek na různá témata s místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Schwarzenberg to tehdy přičítal předvolební atmosféře, v níž spolu obě pravicové strany soupeřily. Napětí mezi ODS a TOP 09 se ale po volbách ještě zvýšilo, především kvůli vyjednávání o pražské radnici. Přestože volby v Praze vyhrála TOP 09 a ODS skončila druhá, jejich pražští zástupci společnou řeč nenašli a ODS nakonec koalici vyjednala s ČSSD. Stalo se tak proti vůli Nečase, což jeho pozici podle některých spekulací oslabí. Lídři TOP 09 premiérovi vyčetli, že se do jednání více nevložil a nedokázal prosadit spojenectví ODS a TOP 09 i v hlavním městě.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
Více fotek
  • Karel Schwarzenberg autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2061/206064.jpg
  • Petr Nečas autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2020/201950.jpg