Další tři obvinění v souvislosti s šampionátem v Liberci

Liberec - Protikorupční policie obvinila tři lidi kvůli proplaceným fakturám za nedodaný nábytek před loňským libereckým mistrovstvím světa v lyžování. Už dříve policie dva lidi kvůli mistrovství obvinila. Tato trojice prý uzavřela dohodu, že část nábytku pro koleje liberecké univerzity zhotovitel stavby nedodá. Zhotovitel stavby se tak údajně podle mluvčího obohatil o téměř čtyři miliony korun. Ke stejným závěrům jako policie dospěl již dříve Nejvyšší kontrolní úřad. Podle dnešního rozhodnutí Okresního soudu v Liberci mají také pořadatelé zaplatit Českému hydrometeorologickému ústavu (ČHMÚ), který po celou dobu mistrovství podával každý den informace o počasí od třetí hodiny ranní, dluh půl milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Devětačtyřicetiletá manažerka stavební firmy, třiapadesátiletý podnikatel a padesátiletý vedoucí pracovník libereckých kolejí a menz čelí obvinění z podvodu ve spolupachatelství, sdělil policejní mluvčí Roman Skřepek. Trojice podle mluvčího v souvislosti s úpravou ubytovacích kapacit na kolejích liberecké univerzity pro potřeby šampionátu uzavřela za zhotovitele, investora a technický dozor dohodu, že část volného nábytku zhotovitel stavby nebude dodávat pro nepotřebnost. Podle této dohody mělo být vybaveno nábytkem jen několik nových pokojů na kolejích, ačkoli měl být ve všech pokojích.

Obviněná žena údajně nechala od září do prosince 2007 vystavit faktury za nábytek ve výši 54,7 milionu korun. Podle Skřepka šlo ale i o nábytek, který nebyl objednán nebo bylo jeho objednání dodatečně zrušeno. Faktury pak předala k odsouhlasení a následnému proplacení dalším obviněným. „Jednání obviněných směřovalo k tomu, aby investor zaplatil za dodávky nábytku, který ve skutečnosti dodán nebyl, a přitom aby tyto finanční prostředky zhotovitel nemusel vracet ani jinak kompenzovat,“ uvedl dále Skřepka.

Univerzita se zatím nechce k události vyjadřovat

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo loni od 18. února do 1. března. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun a organizátoři mistrovství dluží celkem 108 milionů korun bez penále.

Mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková k tomu jen sdělila: „Technická univerzita v Liberci podle smlouvy s dodavatelem stavby rekonstrukcí kolejí přebírala až hotové dílo, a to bylo dokončeno a předáno řádně a včas.“ Do skončení vyšetřování se k celé události nebude univerzita nijak vyjadřovat. „Je potřeba ctít presumpci neviny,“ dodala Kočárková.

V souvislosti s mistrovstvím policie v září už obvinila bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Podezřelí jsou z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve spolupachatelství. Ministr školství Josef Dobeš rovněž v těchto dnech podal v souvislosti s šampionátem trestní oznámení na neznámého pachatele.

Pořadatelé mají zaplatit ČHMÚ skoro půl milionu

Okresní soud v Liberci rovněž dal za pravdu Českému hydrometeorologickému ústavu (ČHMÚ), který se domáhal po organizačním týmu šampionátu doplacení zhruba půl milionu korun za poskytnuté předpovědi počasí, za které organizátoři dosud nezaplatili. „Šlo o nenaplnění části smlouvy, zbytek nebyl plněn v dohodnutém rozsahu,“ odůvodnila pro ČT postup pořadatelů právní zástupkyně organizačního výboru Pavla Zíková.

Soud ale námitku právní zástupkyně pořadatelů neuznal. Naopak naplnění objednávky ze strany meteorologického ústavu považuje za prokázané, a proto uložil pořadatelům doplacení částky. „Žalobce beze zbytku splnil veškeré závazky a povinnosti,“ řekla ČT soudkyně Ladislava Hrušová.

Mistrovství světa v Liberci 2009
Mistrovství světa v Liberci 2009
Více fotek
  • Mistrovství světa v Liberci 2009 autor: ČT24, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/708/70734.jpg
  • Český hydrometeorologický ústav autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1531/153071.jpg