Rektoři nepodpořili zápisné, není to prý dlouhodobé řešení

Praha - Rektoři nepodpořili stávající návrh zápisného na veřejných vysokých školách. Česká konference rektorů (ČKR) dnes ve svém stanovisku uvedla, že zatím není jasné, jestli by bylo zápisné zavedeno jen na přechodnou dobu či natrvalo, před zavedením poplatků prý navíc musí fungovat systém finanční pomoci studentům. S návrhem na placení zápisného v maximální výši 6 000 korun ročně přišlo ministerstvo školství před třemi týdny, po vlně kritiky však úředníci řekli, že bez podpory akademiků a veřejnosti zápisné nezavedou. Ministr školství Josef Dobeš (VV) proto reagoval na odmítnutí rektorů tím, že návrh už není aktuální a že bude hledat jiné cesty, jak školám finančně přilepšit.

„ČKR nesouhlasí s návrhem na zavedení zápisného v podobě, v jaké je prezentováno v předkládaném návrhu novely. ČKR doporučuje zavedení zápisného až v návaznosti na realizaci systému státní finanční pomoci studentům vysokých škol a zejména po vyjasnění, že půjde o trvalé, nikoli krátkodobé řešení,“ stojí v prohlášení rektorů. Nelíbí se jim také, že ministerstvo provádí pomocí novel nekoncepční změny ve vysokém školství, to prý potřebuje celkovou reformu.

Rektor ČVUT a místopředseda ČKR Václav Havlíček:

„Předsednictvo ČKR oslovilo rektory všech veřejných vysokých škol a jejich stanoviska byla velmi podobná, rozhodně většinový názor byl nepodpořit návrh na zavedení zápisnéhobez toho, že by předtím byla řešena otázka státní finanční pomoci studentům vysokých škol, zejména studentům ze sociálně slabších rodin… zápisné je jen jiná forma školného, je to mezikrok, který není dostatečně připravený a který neřeší otázky financování vysokých škol.“

Náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký se minulý týden nechal slyšet, že zápisné nebudou prosazovat, pokud návrh nezíská podporu veřejnosti a rektorů. „Již dříve ministr Dobeš avizoval, že zápisné bude na vysokých školách zavedeno pouze v případě, že tento návrh podpoří Česká konference rektorů. Vzhledem k jejímu zamítavému stanovisku tak v tuto chvíli není téma zápisného pro ministerstvo školství aktuální,“ potvrdilo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Ministr ale nevyloučil ani předložení nového návrhu, napřed však musí vše projednat s politickými partnery.

Již dříve rektoři uvedli, že plánované snížení peněz by mohlo v příštím roce vést například ke krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů. Jedna z cest, jak chce ministerstvo řešit nedostatek peněz, je proto změna systému financování škol. Na lepší peníze by si měly přijít školy s dobrými výsledky ve vědě a výzkumu nebo ty, které podporují výjezdy studentů na zahraniční univerzity.

Podle úředníků byl však návrh na zápisné dostatečně sociálně citlivý, na chudé studenty a premianty by se totiž poplatky nevztahovaly. Peníze ze zápisného by ale stejně nepokryly škrty v rozpočtech univerzit pro příští rok. I pokud by bylo zápisné zavedeno už od září, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy.


Zápisné, poplatek v maximální výši 6 000 korun ročně, navrhlo ministerstvo školství s tím, že by jej studenti prvních ročníků mohli začít hradit už od příštího akademického roku. Studenti pobírající sociální dávky by přitom zápisné neplatili, hradil by je za ně stát. Zápisné mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013.