Výslechem komunistického dozorce Vondrušky začal soud

Liberec - Liberecký okresní soud se dnes za velkého zájmu veřejnosti začal zabývat případem bývalého vězeňského dozorce a komunistického poslance Josefa Vondrušky. Žaloba mu přisuzuje zneužívání pravomoci veřejného činitele, za což mu hrozí až deset let vězení. Na začátku 80. let měl ve věznici v Minkovicích u Liberce bít politického vězně Jiřího Wolfa. Právě hlavní aktéři kauzy dnes vypovídali před soudem. Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků na konci ledna.

Vondruška ve své úvodní řeči popřel, že by se s Wolfem v Minkovicích pravidelně setkával. „Nebyl jsem jeho vychovatelem a režim v Minkovicích mi ani neumožňoval se k němu dostat,“ řekl. Zároveň reagoval na Wolfovu výpověď z přípravného řízení, která jej obviňuje z bití obuškem. „Tím jsem ho opravdu nemohl udeřit, protože jako vychovatel jsem ho ani neměl,“ podotkl.

Wolf dnes tuto část výpovědi zmírnil. „Vondruška při mlácení používal hlavně ruce a nohy. Ani si teď nevybavuji, jestli obušek měl,“ řekl. V dalších bodech už ale mírnější nebyl, pro Vondrušku prý nebyl problém se k němu dostat. „V podstatě tam neexistoval žádný režim, mlátili nás tam naprosto všichni, každý si mohl chodit, kam chtěl. Vondruška patřil mezi ty brutálnější,“ prohlásil Wolf.

Politický vězeň Jiří Wolf: „Začínalo to fackami, pak přišlo bití pěstmi a nadávky, když pak člověk ležel na zemi, přišlo kopání. To bylo naprosto normální.“

Obžalovaný Josef Vondruška: „Jak jste mohli sami slyšet, v jeho výpovědi se nacházejí poměrně značné rozpory. Zatím tu stojí slovo proti slovu.“

Podle lékaře odpovídá rozsah Wolfových zranění popisovaným praktikám

Při výpovědi měl problém vzpomenout si na některé detaily, například na počet napadení Vondruškou nebo na dobu, kdy se tyto údajné útoky staly. „Je to pro mě těžké. V Minkovicích jsme neměli k dispozici ani papír a tužku, abychom si nemohli psát deník, který by případně sloužil jako důkaz,“ dodal Wolf.

Soudce si vyslechl i znalce z oboru psychiatrie. Podle něj Wolf trpí posttraumatickou stresovou poruchou, jež vzniká, pokud je člověk dlouho vystaven enormnímu psychickému tlaku. Vypovídal i znalec v oboru lékařství, jenž však mohl ve své zprávě vycházet jen z toho, co Wolf uvedl v přípravném řízení. Potvrdil však, že popisované příznaky odpovídají ve většině případů uvedeným typům zranění.