Noční metro odlákalo čtvrtinu lidí z tramvají

Praha – Necelá čtvrtina cestujících, kteří dříve pro cesty po Praze používali noční tramvaje, přestoupila do metra, jehož víkendový provoz město nedávno prodloužilo o hodinu, a do návazných spojů denních linek. Vyplývá to z průzkumu, který v noci z pátku na sobotu v polovině října v nočních tramvajích provedla organizace ROPID. Nová data o využívání nočních tramvají získal organizátor integrované dopravy po čtyřech letech od posledního průzkumu.

Podle letošního průzkumu využívá noční tramvaje z pátku na sobotu zhruba 15 tisíc cestujících, zatímco před čtyřmi lety jich bylo téměř 20 tisíc. „Čtvrtina se přesunula do nových nočních spojů metra a pravidelných denních linek,“ uvedl Petr Ježdík, vedoucí odboru kvality služby ROPID. Část cestujících podle něj také místo tramvají využívá noční autobusové linky zřížené, respektive posílené v roce 2008.

Nejvytíženější noční linkou zůstává i po čtyřech letech tramvaj 51 v úseku z centra města do Dejvic, oblíbené jsou i linky 59 z centra do Vršovic a holešovická 54. Méně spojů než dříve jezdí přeplněných. Podle posledního průzkumu cestuje příliš mnoho lidí asi 14 procenty nočních tramvají, v roce 2006 bylo přeplněných nočních spojů o osm procent více.