Jihoafrické úřady brání vyšetřování únosu a smrti Lamberta Krejčíře

Praha – Konec vyšetřování případu údajného únosu a smrti Lamberta Krejčíře je stále v nedohlednu. Jihoafrické úřady totiž detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nepovolily výslech jeho snachy Kateřiny. „Zatím neznáme důvod, není to oficiální informace, rozhodnutí dojde až později. V JAR nemáme člověka, který by to zjistil,“ řekl Lidovým novinám, které o tom dnes informují, k rozhodnutí jihoafrických úřadů šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Kateřina je manželkou uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, oba nyní žijí v JAR.

Údajně unesený podnikatel Lambert Krejčíř, v jehož kauze má být Krejčířová vyslechnuta, zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl i příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka, který v případu patří mezi obviněné. Muž prý poté podle policistů za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Důvodem, proč se příbramský podnikatel chtěl Lamberta Krejčíře zbavit, prý byly peníze, Starka mu dlužil 67 milionů korun.

Krejčířová, která se zúčastnila několika schůzek, na nichž její tchán požadoval po Starkovi zaplacení dluhu, by měla detektivům objasnit, za jakých okolností zmizel. Podle Starkova advokáta Julia Kramariče jde pouze o vyhazování peněz. „Půlka policejního sboru si z toho udělala cestovní kancelář. Kateřinu Krejčířovou v minulosti vyslýchali minimálně čtyřikrát,“ uvedl Kramarič. Dodal, že policisté velmi dobře vědí, že Krejčířová byla v době údajného spáchání trestného činu na úplně jiném místě.

Podnikatel Radovan Krejčíř, který z Česka utekl v roce 2005, tvrdí, že jeho otec byl zabit kvůli směnce na 60 milionů korun, kterou získal za služby poskytnuté ČSSD. V JAR pobývá Krejčíř od roku 2007, o rok později ho soud odmítl vydat do Česka. Ke zmizení jeho otce podal letos na jaře českým detektivům svědectví před jihoafrickým soudem.