Lékařská komora hrozí ústavní stížností

Praha - Česká lékařská komora se chce obrátit na Ústavní soud, pokud nebude v úhradové vyhlášce ministerstva na příští rok výjimka z pokut za překročení finančního limitu pro péči. Nechce, aby zdravotní pojišťovny pokutovaly lékaře, kteří při léčbě podle zásad medicínské vědy spotřebují více peněz. Sjezd ČLK uložil představenstvu, aby v případě, že úhradová vyhláška vyjde bez tohoto ochranného ustanovení, požádalo prostřednictvím krajů, poslanců či senátorů Ústavní soud o posouzení ústavnosti vyhlášky.

„Není možné, aby lékaři o své vlastní vůli bez zákonného zmocnění omezovali nároky pacientů. Lékař nemůže být trestán za to, že léčí lege artis,“ argumentuje prezident ČLK Milan Kubek.

Podle ministra je ale většina lékařů schopna mít výdaje pod kontrolou a v době zdravotnické krize dávat pacientům jen to, co je nezbytné. Těm, kteří ale limity záměrně nerespektují, odmítá dát ještě větší prostor. Navíc pojišťovny sankce neuplatňují tak tvrdě, jak by mohly. „Vždy se snažíme zohlednit relevantní důvody, nemůžu se ale připojit k tomu, že bychom se bez nich obešli,“ říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Vyhláška podle něho dává lékaři prostor, aby pojišťovně vysvětlil zvýšené náklady.

Pokuty jsou podle pojišťoven i ministra prevencí a resort se jich vzdát nehodlá. „Je snaha udělat je rozumnější se zábranami, aby nebyly katastrofické pro lékaře, kteří nemohou mít výdaje pod kontrolou,“ dodává Heger.

Ministr: Odejít chce na 7000 lékařů

Situace ve zdravotnictví se podle Hegera dramatizuje. Už zhruba 7000 z 16 000 nemocničních lékařů je podle jeho informací připraveno podat na konci roku výpověď. I když jim ministr nemůže zvýšit platy hned, chce jim dát alespoň perspektivu jejich růstu. Ve středu o tom bude jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Komora se postavila za ministra

Lékařská komora podpořila ministra zdravotnictví a nabídla mu spolupráci na reformních krocích. Jeho případné odvolání by nepovažovala za řešení problémů zdravotnictví, ale naopak za důkaz toho, že vláda problémy zdravotnictví řešit odmítá. Usnesení schválilo 240 delegátů pražského sjezdu, dva byli proti, sedm se zdrželo.

Hegera, který čelí kritice spolustraníků i koaličních partnerů kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reformy, by mohl podle mediálních spekulací nahradit dosavadní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). „Ministr Heger měl a má plnou podporu své strany. O jeho odvolání nikdo nikdy nejenom nemluvil, ale ani nepřemýšlel, stejně o jakýchkoliv jiných personálních změnách ve vládě týkajících se ministrů za TOP 09,“ prohlásil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Spekulace o tom, že se uvažuje o Hegerově odvolání, označil za „velmi úsměvné drby“, které šíří „politická konkurence“.

NE Julínkovým zákonům

ČLK zásadně odmítla, aby se základem zdravotnické reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Požaduje vytvoření dohodovacího řízení o úhradových standardech za účasti ČLK s cílem vytvořit prostor pro komerční připojištění.