Do Prahy už míří vánoční strom, rozsvítí se v sobotu

Praha - Vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos do Prahy přijede ze Zaječova na Berounsku. Dvacet metrů vysoký smrk ztepilý je starý bezmála osmdesát let a pořadatelé vánočních trhů jej na náměstí instalují v noci z 22. na 23. listopadu. Slavnostní rozsvícení pak proběhne v sobotu 27. listopadu.

„Strom samozřejmě musí být hezký, musí být zdravý, což nám potvrdili dendrologové, a musí být hlavně dobře přístupný, protože je potřeba, aby se k němu dobře dostala technika,“ popsala podmínky pro výběr smrku tisková mluvčí vánočních trhů Hana Tietze.

Zatímco v loňském roce Praze vánoční strom věnovalo podkrkonošské Vrchlabí, letos byl jeho výběr netradiční. Organizátor vánočních trhů společnost Taiko vyhlásil začátkem září veřejnou soutěž o deset tisíc korun, do níž se mohl s tipem na vhodný vánoční smrk přihlásit každý. Stačilo e-mailem zaslat fotografie stromu a specifikovat lokalitu, kde se nachází. Jedinou podmínkou bylo, aby se jednalo o smrk ztepilý, aby byl vysoký 22 až 30 metrů a především zdravý.

Vítězný strom přijede ze Zaječova

Vítězem soutěže se stala Daniela Maťáková ze Zaječova, když zaslala fotografie stromu ze své zahrady. „Byly dvě možnosti, buď ho pokácet a ztopit, nebo teda dát na Staroměstské náměstí, což se povedlo,“ řekla Maťáková. Obyvatelé Zaječova proto také již plánují výlet na pražské adventní trhy, aby „svůj strom“ zkontrolovali.

Tradičně největší problém při zařizování vánočních trhů představuje přeprava stromu. „Musíme se vejít do výšky 4,5 metru, kdy nesmí přečuhovat ani jedna větvička, která by spustila elektronický alarm, a tím pádem by se tunely zavřely a my bychom se nikam nedostali,“ dodala mluvčí.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Více fotek
  • Vánoční trhy na Staroměstském náměstí zdroj: www.taiko.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/550/54964.jpg
  • Vánoční strom na Staroměstském náměstí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/552/55135.jpg