Zločiny nacistů a poválečné dění v ČSR nelze srovnávat, míní Wulff

Praha - Zločiny Němců na Češích v době nacistické okupace nelze srovnávat s děním v Československu po druhé světové válce. Prohlásil to dnes při návštěvě Prahy německý prezident Christian Wulff s tím, že vítá debatu o poválečné situaci. Vyslovil i přání, aby se odehrála v klidném duchu. Český prezident Václav Klaus po schůzce se svým německým protějškem uvedl, že vztahy mezi oběma zeměmi nebyly nikdy v historii lepší.

Německo si musí být vědomé zločinů, které páchalo na českém národě. Za tato zvěrstva musí být zodpovědné, řekl Wulff. Německý prezident současně uvedl, že nelze porovnávat tyto zločiny s tím, co se stalo v tehdejším Československu po skončení války.

Na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše přišly po válce v Československu až tři miliony sudetských Němců o majetek a občanská práva. To vytvořilo předpoklady pro jejich odsun. Zástupci sudetských Němců se kromě zrušení těchto dekretů dožadují také zrušení amnestijního zákona, který v Československu umožnil promíjet excesy, jež poválečné vysídlování německé menšiny provázely.

Video Brífink českého a německého prezidenta
video

Brífink českého a německého prezidenta

Německý prezident dnes uvedl, že 60 let po válce je třeba vést diskuzi o poválečných událostech. Debata by měla být vedena v České republice a neměla by se omezit pouze na režiséry a akademiky. „Doufám, že debata povede ke zdárnému konci,“ dodal Wulff. Český prezident Klaus po schůzce se svým německým protějškem řekl, že v současnosti jsou česko-německé vztahy nejlepší v historii. Zároveň uvítal, že německý prezident označil současnou kvalitu vzájemných vztahů za „dárek dějin“. Klause podle jeho slov takový postoj ke vztahům těší.

S německým prezidentem se odpoledne sešel i premiér Petr Nečas (ODS), tématem schůzky byla hospodářská spolupráce obou zemí i celková ekonomická situace v EU. Nečas také Wulffa upozornil, že jsou pro Čechy velmi citlivé kontroly českých řidičů u německých hranic. Premiér proto požádal o „větší pružnost úřadů v zeslabování kontrol“.

Václav Klaus
Václav Klaus
Více fotek
  • Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2118/211787.jpg
  • Christian Wulff a Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2119/211851.jpg