Ministři chtějí obejít ČSTV, peníze na sport by chodily přímo svazům

Praha - Ministři financí a školství Miroslav Kalousek (TOP 09) a Josef Dobeš (VV) chystají od příštího roku nová pravidla financování sportu. Ministerstvo financí by od ledna 2011 neposílalo svazům tradičních 300 milionů korun prostřednictvím Českého svazu tělesné výchovy, ale peníze by měly jít přímo na jednotlivé sportovní svazy. Obejít generalitu ČSTV se chystá i ministr školství, z jehož rezortu jde ročně do sportu 1,9 miliardy. Navíc požaduje, aby svazy začaly šetřit a propustily desítky placených funkcionářů. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

Zástupce ČSTV i dva největší svazy - fotbalový a hokejový - ministerské záměry zaskočily a funkcionáři dokonce hovoří o likvidaci sportu v regionech. Aktuálně.cz připomíná, že celkově stát ročně podporuje sport částkou téměř dvě a čtvrt miliardy korun. Přesto se sportovní svazy, zčásti kvůli obřím splátkám Sazky za pražskou O2 arenu, potýkají s finančními problémy. Kalousek je přesvědčen, že dosavadní praxe je neúčelná. Peníze podle něj končily velmi často v platech funkcionářů.

Miroslav Kalousek:

0„Když to řeknu s nadsázkou: Snahou vlády, ministra Dobeše i mojí je, aby peníze daňových poplatníků chodily na malé kluky, a ne na velké kluky. Doposud to bylo tak, že větší část peněz sloužila na výplaty funkcionářů, a ne na sport.“

Od ledna příštího roku by miliony korun měly proudit přímo na účty jednotlivých sportovních svazů jako účelové dotace. Ministerstvo by současně získalo větší pravomoc kontrolovat, na co byly peníze skutečně využity. „Jdeme zkrátka mimo generalitu ČSTV,“ dodal Dobeš.

Hašek: Fotbal v regionech stojí na funkcionářích ČSTV

Server jako příklad uvádí audit hospodaření fotbalového svazu, který si zadalo jeho nové vedení a který odhalil nadstandardní odměny jeho předchůdců. Jen roční odměna pro bývalého předsedu disciplinární komise Alexandra Károlyiho před lety dosáhla osmi set tisíc korun. Za rok 2007 svaz odměnil své „věrné“ čtyřmi miliony a někdejší šéf svazu Košťál dokázal v témže roce utratit za pohoštění a pracovní obědy 452 tisíc.

Současný šéf fotbalového svazu Ivan Hašek trvá na tom, že to už je minulost a volení funkcionáři nejsou placeni. Změna, kterou navrhují Kalousek s Dobešem, ale podle Haška nebude cestou k lepšímu. Varoval, že to ohrožuje fotbal v regionech, který do značné míry stojí právě na funkcionářích ČSTV. Regionální sdružení ČSTV pro fotbal zajišťují z drtivé většiny servis od administrativy přes právní poradenství až po poskytování sportovišť.

Kalousek: Na platy funkcionářů si mohou sehnat na ČSTV sami

Podobně hovořil předseda ČSTV Pavel Kořan. „Pro fotbal je tenhle plán likvidační. Bez servisu našich regionů to nejsou schopni utáhnout. Snad se nám podaří přesvědčit pana ministra Dobeše, že tento způsob je špatný a neudržitelný. K těm 'klukům', jak oni rádi říkají, se totiž ty peníze už vůbec nedostanou. Spotřebují je svazy, které budou muset nahradit servis, který jim dnes poskytují lidé z ČSTV,“ tvrdí Kořan.

Kalousek je ale nekompromisní: „Nejde přece o to, nedat jim ty peníze. Ale ať jdou tam, kde je jich potřeba. Na platy funkcionářů si mohou sehnat na ČSTV sami.“