Stíhání Ransdorfa kvůli automobilové nehodě bylo zastaveno

Praha – Státní zástupce podmíněně zastavil stíhání europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) kvůli nehodě, při které v roce 2007 zranil na přechodu ženu. Policie Ransdorfa obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti, hrozil by mu až rok vězení. Europoslanec už se ale se ženou dříve finančně vyrovnal a také ona s podmíněným zastavením stíhání souhlasila.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha uvedl, že byly pro zastavení stíhání splněny všechny podmínky. „K jednání, které mu bylo kladeno za vinu, se doznal. Příčina dopravní nehody byla řádně objasněna, bylo nepochybné, že pan Ransdorf je vinen tímto jednáním. S ohledem na jeho osobu, jakož i na skutečnost, že navázal kontakt s poškozenou, bylo stíhání podmíněně zastaveno,“ řekl státní zástupce. Dodal, že rozhodnutí nabylo právní moci 6. listopadu, Ransdorfovi byla stanovena roční zkušební doba. 

Případ se odehrál v červnu 2007, kdy Ransdorf srazil autem ženu na přechodu v Praze 6. Chodkyně podle tehdejších informací médií utrpěla lehčí zranění, oděrky na hlavě či rukou. Policie původně dospěla k závěru, že šlo o přestupek, později ale změnila názor.   

Pro europoslance to není jediný podobný případ. V červenci 2008 totiž na přechodu v české metropoli porazil autem dívku, která byla převezena do nemocnice se zraněními. Policisté nehodu původně vyšetřovali s tím, že mohlo jít o trestný čin ublížení na zdraví. Na základě znaleckého posudku ale dospěli k závěru, že Ransdorf spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.