Zloděj v Lidicích ukradl sochu z památníku dětských obětí

Lidice - Neznámý zloděj ukradl z pietního území v Lidicích na Kladensku zhruba metr vysokou bronzovou sochu. Byla součástí sousoší znázorňujícího 82 lidických dětí, které zemřely v červenci 1942 v polském koncentračním táboře v Chelmnu. Cena ukradené sochy se odhaduje na 220 tisíc korun a je možné, že byla ukradena na objednávku. Až doposud nebyl památník cílem žádného útoku.

Chybějící sochy si v pátek odpoledne všimla průvodkyně lidického památníků, na místě zůstala jen část trnu, na kterém byla socha děvčátka připěvněna. Ukradená socha patřila v sousoší k těm nejmenším, na výšku měřila zhruba metr a přestože byla dutá, vážila sto kilogramů.

Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla existují nejméně dvě varianty, proč socha zmizela. Domnívá se, že ji ukradl sběrač kovů nebo že si krádež objednal nějaký sběratel uměleckých předmětů: „Přikláněl bych se k tomu, že to je na objednávku.“ Po pachateli policie pátrá.

Sousoší znázorňuje 82 lidických dětí, které zemřely v červenci 1942 v polském Chelmnu. Za celou dobu existence pomníku nebyl podle internetových stránek památníku na sousoší podniknut žádný vandalský útok ani pokus o jeho krádež. Autorkou sousoší nazvaného Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová, která na něm spolupracovala až do své nenadálé smrti s manželem Jiřím Hamplem. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila - prvních třicet soch bylo instalováno až v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Památník lidických dětí
Zdroj: Lidice.cz