Pod vlivem alkoholu bourají nejvíce nezkušení řidiči

Praha - Alkohol a nezkušený řidič, to je vražedná kombinace, která má každoročně na svědomí desítky mrtvých na silnicích. Především u mladých řidičů, kteří mají řidičák pouze krátkou dobu, je podle statistik mnohem vyšší podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, než je tomu u zkušenějších řidičů. Nehorší je situace především v jižních Čechách a na jižní Moravě. Nejlépe je na tom naopak Praha a střední Čechy.

„Alkohol je za volantem nebezpečný vždycky, a pokud se k tomu přidá nezkušenost řidičů, riziko vzniku nehody ještě narůstá,“ uvedl ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král. Alkohol posiluje snahu ukázat se před ostatními, což u nezkušených řidičů mívá horší důsledky než u těch, kteří již najezdili aspoň pár desítek tisíc kilometrů.

Podle posledních dostupných policejních statistik v roce 2009 zavinili řidiči motorových vozidel pod vlivem alkoholu 7,3 procenta všech nehod. U řidičů, kteří vlastnili řidičský průkaz po dobu kratší než jeden rok, je však celorepublikový průměr o polovinu vyšší, téměř 11 procent.

Detailní statistiky pak ukazují, že v Jihočeském kraji sehrál alkohol svou roli téměř u 19 procent a v Jihomoravském u více než 15 procent řidičů s čerstvým řidičským průkazem do jednoho roku. Pod celorepublikovým průměrem byla v tomto ohledu pouze Praha a střední Čechy.

U zkušenějších řidičů se podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu ve většině krajů snižuje. Jednou z výjimek je Jihomoravský kraj, kde u nejzkušenějších řidičů, vlastnících řidičský průkaz déle než deset let, podíl nehod pod vlivem alkoholu naopak narůstá na nejvyšší hodnotu v republice. Podobný trend, ale s celkově mnohem nižšími hodnotami lze pozorovat i v Praze.

Na nehody zaviněné pod vlivem alkoholu připadlo v loňském roce 14,9 procenta všech silničních obětí. Podle statistik je tak téměř každá šestá oběť dopravní nehody usmrcena při havárii zaviněné pod vlivem alkoholu. Za leden až říjen letošního roku už takových nehod policisté evidují 4 249, při nichž zahynulo 77 lidí.