Podívejte se, jak probíhá nejbrutálnější a nejnáročnější kurz v naší armádě

Praha – Ve výcvikovém prostoru Vyškov probíhá speciální vojenský kurz, podle kterého budou vybráni velitelé malých bojových jednotek pro krizové operace třeba v Afghánistánu. Výcvikový kurz Komando je extrémně náročný – dá se srovnávat třeba s americkými Rangers nebo s tréninkem cizinecké legie ve Francouzské Guayaně. Také proto se počet vojáků, kteří v kurzu zatím vydrželi, od počátku listopadu snížil z 25 na 7.

Vojáci, kteří kurz Komando absolvují, musí být mimořádně fyzicky odolní. Celý den totiž tráví na nohách v plné polní, odolávají nečekaným přepadům a denně spí jen čtyři hodiny. Důležitá je ale i psychická odolnost a vytrvalost: „To nejsou žádní rambové - jsou to chlapi, kteří se dokážou kousnout a ve stresové situaci nepanikaří,“ vysvětluje velitel kurzu Hynek Pavlačka.

Také on si stejně jako ostatní instruktoři náročným kurzem sám prošel. Z úspěšných absolventů se pak může absolutní elita pyšnit nášivkou Komando, tu zatím nosí v české armádě jen necelá dvacítka vojáků. Kurz trvá čtyři týdny a simulují se při něm reálné bojové situace. Do výcviku se promítá i řada nejnovějších poznatků ze zahraničních misí.

Speciální výcvik zavedla v české armádě v roce 2005 brigáda rychlého nasazení. Navazovala přitom na práci českých vojáků za 2. světové války, kteří ve Velké Británii prošli výcvikem Commandos. Po válce se kurzy krátce pořádaly i v Česku, v roce 1948 ovšem výcvik skončil. Velení armády teď chce, aby se elitní kurz konal minimálně jednou ročně. Další vojáci podstoupí náročnou zkoušku na jaře 2011.