Právo: Svoboda definitivně prohrál spor o dům v Dejvicích

Praha - Bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda neuspěl u Ústavního soudu se stížnost kvůli majetkovému sporu s charitativními organizacemi o dům v pražských Dejvicích. Dlouholetý spor tak definitivně končí, informuje dnešní Právo. Z odůvodnění vyplývá, že se někdejšímu lidoveckému předsedovi nevyplatilo taktizování u nižších soudů. „Z tvrzení obsažených v ústavní stížnosti je zřejmé, že stěžovatel brojí proti usnesení odvolacího soudu, jímž bylo odmítnuto odvolání vedlejšího účastníka, čímž hodlá zvrátit pro něj nepříznivý výsledek pravomocně skončeného řízení o jím podané žalobě,“ uvedl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Svoboda i charitativní organizace během sporu shodně tvrdili, že je majitelka domu v závěti určila jako dědice. Soud ale v listopadu loňského roku zamítl Svobodovu žalobu a politik po dlouhých letech sporů oznámil, že boj o dům vzdává.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jako vedlejší účastník řízení ale s rozsudkem obvodního soudu nesouhlasil a odvolal se. Svoboda pak prostřednictvím svého advokáta poslal k soudu písemný souhlas s odvoláním. Bez toho by spor o činžovní dům skončil v neprospěch exšéfa lidovců. Následně však Svoboda vydal prohlášení, že svůj souhlas s odvoláním stahuje. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na svém podaném odvolání trval a městský soud mezitím odvolání vedlejšího účastníka zamítl. Právě proti tomuto rozhodnutí podal Svoboda 20. července ústavní stížnost. Svobodův postup vyvolal v KDU-ČSL kritické reakce. Vedení ho dokonce vyzvalo k tomu, aby ze strany vystoupil.