STK pomohou odhalit i kradená auta, zpřísní kontroly

Praha - Ministerstvo dopravy připravuje plán na zpřísnění, zdražení a rozšíření záběru technické kontroly u aut (STK). Nově by se měla každá kontrola zaměřit i na ověřování původu vozů. Změna je součástí rozsáhlé novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která půjde do sněmovny v lednu. Schválena by mohla být v polovině příštího roku. Pro řidiče by to znamenalo zhruba pětiminutové zdržení, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Technici by se na vozidle zaměřili na víc kontrolních bodů.

„Očekává se, že minimálně pět procent vozidel neprojde. Kvůli tomu, že jsou pozměněné a že mají nepůvodní svoje identifikátory,“ řekl ve Studiu 6 ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. V Čechách máme zhruba 6,5 milionu přihlášených registrovaných vozidel a u jednoho milionu byla v minulosti pozměněna jejich původnost, doplnil. „Samozřejmě ne ve všech případech se dá jednoznačně prokázat, z jakého byly vozidla,“ uvedl Pajer.

Nová kontrola se řidičům o několik stokorun prodraží. Kontroloři totiž budou muset ověřovat daleko více věcí. Na každém autě budou muset ověřit všechny identifikační znaky.

Navíc motoristé, kteří nevědomky řídí odcizené auto, mohou o svůj vůz přijít. „Kdybychom se dozvěděli, že to auto není původní, tak ho dotyčnému zabavíme. Ten se poté musí obrátit na prodejce, u kterého auto koupil,“ doplnila mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Součástí rozsáhlé novely jsou i další změny. Hospodářský výbor sněmovně nedávno doporučil, aby do zákona zahrnula mimo jiné i povinnost mít zimní výbavu a zachování pravidla pro jízdu kamionů v levém pruhu. Komplexním pozměňujícím návrhem by se měla sněmovna zabývat zřejmě na prosincové schůzi.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24