Rozpočet pro věznice stačí jen na deset měsíců, hrozí nepokoje

Praha - Návrh rozpočtu ministerstva spravedlnosti na příští rok pro vězeňství stačí zhruba jen na deset měsíců provozu vězeňských zařízení. Nelze vyloučit radikalizaci vězňů ani hromadné nepokoje, řekl na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost náměstek ministra Jan Kubata. Existuje ale podle něho politická vůle vlády záležitost s nedostatkem peněz v prvních měsících příštího roku vyřešit. S nedostatkem peněz se bude potýkat také ministerstvo zahraničí - příští rok mu bude chybět 161 milionů na příspěvky mezinárodním organizacím.

Někde jsou věznice plné na 160 procent

Zatímco letos činí schválený rozpočet na vězeňství osm miliard korun, příští rok to má být o půl miliardy méně. Platy příslušníků vězeňské služby mají klesnout o desetinu. V souvislosti se schváleným navýšením jejich počtu bude ale stejně podle Kubaty 8,3 milionu korun chybět. „Napětí vzrůstá na obou dvou stranách mříží,“ řekl s jistou mírou nadsázky na dotaz poslanců Kubata.

Podle ředitele Vězeňské služby Jiřího Treglera je dramatičtější situace na straně vězňů. Některá oddělení věznic jsou podle něho naplněna až na 160 procent. Právě kvůli přeplněnosti věznic hrozí nejprve nárůst stížností, potom i nepokoje, uvedl Tregler.

Vězeňská služba dostává málo peněz řadu let, shodovali se poslanci výboru. Poukazovali na to, že nikdy neuspěli s návrhem její rozpočet zvýšit. Také letos doporučili hlasy poslanců koalice sněmovně návrh rozpočtu ministerstva spravedlnosti na vězeňství pro příští rok schválit beze změn.

Zástupci ministerstva spravedlnosti zdůrazňovali, že chápou snahu vlády o úspory a budou se také snažit šetřit. Zmiňovali se třeba o centrálních nákupech pro věznice a o snižování počtu civilních zaměstnanců. Doufají také, že soudy začnou více využívat tresty domácího vězení, které je levnější.

Česko možná odejde z některých mezinárodních organizací - nemá peníze na příspěvky

I další resort bude mít kvůli nedostatku financí problémy. Ministerstvu zahraničí (MZV) bude chybět příští rok 161 milionů korun na příspěvky mezinárodním organizacím, jichž je Česká republika členem. Na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru to řekl generální sekretář ministerstva Jaromír Plíšek. Výbor doporučil sněmovně schválit rozpočet ministerstva ve výši 5,6 miliardy korun beze změn. Letos úřad hospodaří podle schváleného rozpočtu s 6,3 miliardami korun.

Na příspěvcích organizacím ministerstvo zaplatí podle údajů z výboru asi 1,25 miliardy korun. „Chybí 161 milionů korun proti předvídatelné realitě. Zaplatit to budeme muset,“ uvedl Plíšek. Ministerstvo podle něho prověřuje smlouvy a hledá, které poplatky Česko hradí zbytečně, případně ze kterých organizací by mohlo odejít. Plíšek si velké úspory neslibuje, navíc se neprojeví příští rok.

Na investice bude mít ministerstvo podle Plíška celkem 150 milionů korun, z toho asi 80 milionů na stavební investice. „Nedá se to označit za rozmařilé rozhazování,“ podotkl Plíšek a upozornil, že úřad má majetek za 13 miliard korun. Na platy půjde 640 milionů korun. Podle Plíška bude zrušeno 330 pracovních míst, odejde 250 zaměstnanců. Kvůli úsporám Česko už letos rozhodlo o zrušení některých velvyslanectví.